Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Neptun w składzie DDP

Lotnictwo wojskowe, 09 sierpnia 2013

Należący do lotnictwa marynarki wojennej Indii samolot morski Boeing P-8I Neptun wylądował na terenie portu lotniczego w Port Blair, w archipelagu Andamanów i Nikobarów.

Pierwszy indyjski samolot morski Boeing P-8I Neptun (IN 321) na terenie lotniska w Port Blair, siedziby Dalekowschodniego Dowództwa Połączonego (DDP), zlokalizowanego na archipelagu Andamanów i Nikobarów. Samoloty tego typu, przystosowane do wykonywania zadań ZOP mogą stać się dużym zagrożeniem dla chińskich okrętów podwodnych, coraz liczniejszych na wodach Oceanu Indyjskiego / Zdjęcie: Indian Defence Review

Wydarzenie miało miejsce przed 3 dniami. Indyjski P-8I (IN 321) wylądował w Port Blair, będącym stolicą archipelagu Andamanów i Nikobarów oraz siedzibą zlokalizowanego na jego terenie Dalekowschodniego Dowództwa Połączonego (DDP). Był to pierwszy przypadek w historii, kiedy jeden z zakupionych przez Indie w 2009 Neptunów (Indie kupiły samoloty ZOP, 2009-01-07) pojawił się na omawianym obszarze.

Wysłany do DDP Neptun to pierwszy egzemplarz z 8, których wprowadzenia do służby oczekuje marynarka wojenna Indii. Samolot został przekazany stronie indyjskiej w grudniu 2012 (Pierwszy Neptun dla Indii, 2012-12-20), a oficjalnie wprowadzony do służby w maju br. Dostawy P-8I mają trwać do 2016-2017. Niewykluczone, że ostateczna liczba zakupionych przez Indie samolotów morskich omawianego typu będzie kilkukrotnie większa (Boeing liczy na 30 Neptunów dla Indii, 2012-08-04.

Obecność P-8I na terenie DDP to element szerzej zakrojonych działań indyjskich sił zbrojnych, których jednym z założeń jest prowokacyjne wysyłanie w rejon wybranych typów statków powietrznych. Wcześniej swój debiutancki lot w kierunku Andamanów i Nikobarów odbył pierwszy z indyjskich ciężkich samolotów transportowych, C-17 Globemaster III (Indyjski C-17 na Nikobarach, 2013-07-02). Z kolei od kilku już lat trwa systematyczna rozbudowa Dowództwa i podległych mu instalacji wojskowych (Indie na Nikobarach, 2012-07-31).

Działania te stanowią część rozgrywki strategicznej Indii z ChRL, toczonej na wodach Oceanu Indyjskiego. Zlokalizowane na wschodnich krańcach akwenu DDP odgrywa w niej kluczową rolę. Ze względu na swoje bliskie położenie względem Cieśniny Malakka, wchodzące w jego skład jednostki morskie oraz lotnicze mogą monitorować ruch chińskich okrętów wojennych w rejonie (Chińskie OP na Oceanie Indyjskim, 2013-04-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.