Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chiński Su-27 zagroził Posejdonowi

Lotnictwo wojskowe, 22 sierpnia 2014

Według amerykańskich mediów, w miniony poniedziałek nad wodami Morza Wschodniochińskiego doszło do incydentu między morskim samolotem patrolowym US Navy P-8A Poseidon, a chińskim samolotem myśliwskim.

Do najgłośniejszej próby przegonienia amerykańskiego samolotu rozpoznawczego doszło w kwietniu 2001, około 110 km od chińskiej wyspy Hajnan, gdy para J-8 próbowała przechwycić amerykański samolot rozpoznania radioelektronicznego EP-3E Aries II. Wskutek kolizji jednego z chińskich myśliwców z EP-3E, ten drugi musiał awaryjnie lądować na Hajnan. Załoga samolotu została aresztowana, a sam statek powietrzny dokładnie zbadany przez chińskich wojskowych / Zdjęcie: US Navy

Do zdarzenia miało dojść nad wodami międzynarodowymi Morza Wschodniochińskiego, kiedy amerykański P-8A Poseidon z Patrol Squadron (VP) 5 Mad Foxes, wykonywał rutynowy lot. W pewnym momencie w odległości kilkunastu metrów od niego pojawił się chiński samolot myśliwski Su-27, który zaczął wykonywać manewry mające zastraszyć załogę Poseidona, w tym beczkę baryłkowatą, nad amerykańskim samolotem.

Oficjalnie, US Navy nie komentuje całej sprawy. Wiadomo jednak, że zdarzenie zostało zinterpretowane jako próba zmuszenia załogi amerykańskiego samolotu do oddalenia się z miejsca, z którego mogła obserwować ruchy chińskich okrętów i statków powietrznych nad wodami wokół archipelagu wysp Senkaku/Diaoyu. W przeszłości ChRL podejmowała podobne działania w stosunku do japońskich samolotów patrolowych P-3C Orion.

Od grudnia 2013 US Navy utrzymuje na terenie Kadena Air Base na japońskiej Okinawie eskadrę 6 P-8A. Przed kilkoma tygodniami do USA powróciła pierwsza rotacja samolotów, podporządkowanych Patrol Squadron (VP) 16, War Eagles. Zastąpiły je Poseidony wspomnianej VP 5 (P-8A wróciły z Japonii, 2014-08-06).

Co ciekawe, omawiany incydent nie był pierwszym przypadkiem, kiedy chińskie samoloty myśliwskie starały się utrudnić USA prowadzenie działań patrolowo-rozpoznawczych w pobliżu granic morskich ChRL. W 2011 dwa Su-27 wtargnęły w przestrzeń powietrzną Tajwanu w pogoni za amerykańskim samolotem rozpoznawczym U-2. Do odwrotu zmusiła je dopiero interwencja tajwańskich F-16 (Chińskie Su-27 w pogoni za U-2, 2011-07-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.