Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chiński Su-27 zagroził Posejdonowi

Lotnictwo wojskowe, 22 sierpnia 2014

Według amerykańskich mediów, w miniony poniedziałek nad wodami Morza Wschodniochińskiego doszło do incydentu między morskim samolotem patrolowym US Navy P-8A Poseidon, a chińskim samolotem myśliwskim.

Do najgłośniejszej próby przegonienia amerykańskiego samolotu rozpoznawczego doszło w kwietniu 2001, około 110 km od chińskiej wyspy Hajnan, gdy para J-8 próbowała przechwycić amerykański samolot rozpoznania radioelektronicznego EP-3E Aries II. Wskutek kolizji jednego z chińskich myśliwców z EP-3E, ten drugi musiał awaryjnie lądować na Hajnan. Załoga samolotu została aresztowana, a sam statek powietrzny dokładnie zbadany przez chińskich wojskowych / Zdjęcie: US Navy

Do zdarzenia miało dojść nad wodami międzynarodowymi Morza Wschodniochińskiego, kiedy amerykański P-8A Poseidon z Patrol Squadron (VP) 5 Mad Foxes, wykonywał rutynowy lot. W pewnym momencie w odległości kilkunastu metrów od niego pojawił się chiński samolot myśliwski Su-27, który zaczął wykonywać manewry mające zastraszyć załogę Poseidona, w tym beczkę baryłkowatą, nad amerykańskim samolotem.

Oficjalnie, US Navy nie komentuje całej sprawy. Wiadomo jednak, że zdarzenie zostało zinterpretowane jako próba zmuszenia załogi amerykańskiego samolotu do oddalenia się z miejsca, z którego mogła obserwować ruchy chińskich okrętów i statków powietrznych nad wodami wokół archipelagu wysp Senkaku/Diaoyu. W przeszłości ChRL podejmowała podobne działania w stosunku do japońskich samolotów patrolowych P-3C Orion.

Od grudnia 2013 US Navy utrzymuje na terenie Kadena Air Base na japońskiej Okinawie eskadrę 6 P-8A. Przed kilkoma tygodniami do USA powróciła pierwsza rotacja samolotów, podporządkowanych Patrol Squadron (VP) 16, War Eagles. Zastąpiły je Poseidony wspomnianej VP 5 (P-8A wróciły z Japonii, 2014-08-06).

Co ciekawe, omawiany incydent nie był pierwszym przypadkiem, kiedy chińskie samoloty myśliwskie starały się utrudnić USA prowadzenie działań patrolowo-rozpoznawczych w pobliżu granic morskich ChRL. W 2011 dwa Su-27 wtargnęły w przestrzeń powietrzną Tajwanu w pogoni za amerykańskim samolotem rozpoznawczym U-2. Do odwrotu zmusiła je dopiero interwencja tajwańskich F-16 (Chińskie Su-27 w pogoni za U-2, 2011-07-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.