Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowa holenderska misja szkoleniowa w Iraku

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 17 lutego 2015

Holenderscy instruktorzy wojskowi rozpoczęli szkolenie kurdyjskich Peszmergów w taktyce walki z bojownikami Państwa Islamskiego.

Holenderscy instruktorzy wojskowi rozpoczęli nowy kurs szkoleniowy dla kurdyjskich Peszmergów / Zdjęcie: MO Holandii

Przed kilkoma dniami ruszył nowy holenderski program szkoleniowy w Iraku. Holendrzy przeszkolą osiem plutonów kurdyjskich wojsk lądowych w taktyce walki z islamistami. W marcu rozpocznie się szkolenie operatorów irackich sił specjalnych.

Warto przypomnieć, że Holandia jest członkiem wielonarodowej koalicji wojskowej bombardującej pozycje islamistów w Iraku i Syrii. Jesienią 2014 Holendrzy wysłali na Bliski Wschód 6 samolotów F-16 oraz 250 oficerów i żołnierzy (Belgowie i Holendrzy w walce z PI , 2015-01-08). Do 7 stycznia holenderskie statki powietrzne wykonały 375 misji bojowych. W ich trakcie ponad 200 razy użyto uzbrojenia lotniczego przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego.

Oddzielne programy pomocowe uruchomiły też m.in. Niemcy i Hiszpania (Niemiecki sprzęt wojskowy na Bliski Wschód, 2015-02-11, Hiszpanie ponownie w Iraku, 2015-01-27). Rząd w Berlinie zdecydował się na przekazanie irackim Kurdom kolejnej transzy uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. Wojska lądowe Niemiec wyślą też do Kurdystanu dodatkowych instruktorów wojskowych.

W styczniu do Iraku dotarli z kolei pierwsi członkowie hiszpańskiego kontyngentu wojskowego. Hiszpanie wyślą na Bliski Wschód 300 żołnierzy. Wojskowi będą mieli do dyspozycji ok. 20 samochodów terenowych RG-31 Mk5E. Budżet hiszpańskiej misji szacowany jest na 35 mln euro (147 mln zł).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.