Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Hiszpańska pomoc szkoleniowa dla Iraku

Strategia i polityka, 20 października 2014

Hiszpania oferuje przeprowadzenie szkolenia irackich żołnierzy, przygotowującego ich do walki z bojownikami Państwa Islamskiego.

Zdjęcie: MO Hiszpanii

Podczas zeszłotygodniowej wizyty w USA, minister obrony Hiszpanii, Pedro Morenés, zadeklarował gotowość wysłania na Bliski Wschód 300-osobowego kontyngentu wojskowego. Jego zadaniem będzie przeszkolenie 4000-6000 irackich żołnierzy w taktyce walki z bojownikami PI, którzy w wyniku dwóch tegorocznych ofensyw wojskowych oraz przy wyraźnej bierności i uległości sił rządowych, przejęli kontrolę nad północno-zachodnią częścią kraju, zadając podległym Bagdadowi wojskom dotkliwe straty (Irak stracił kolejny śmigłowiec, 2014-10-09, Islamiści chwalą się sukcesami w Iraku, 2014-10-02).

Zgodę na rozpoczęcie nowej misji szkoleniowej musi wydać krajowy parlament. W najbliższych dniach rząd ma zwrócić się do legislatywy z oficjalną prośbą o pozwolenie na realizację tych planów. Jeżeli parlamentarzyści dadzą zielone światło, wojskowi zostaną wysłani na Bliski Wschód na okres 7-8 tygodni.
Niewiadomą pozostaje miejsce organizacji kursu szkoleniowego. Wydawałoby się, że najdogodniejszą lokalizacją jest niezagrożone aktywnością islamistów południe Iraku. Niewykluczone jednak, że wojskowi zostaną przeszkoleni na terenie innego z państw regionu. Część irackiej klasy politycznej sceptycznie odnosi się bowiem do pomysłu goszczenia na swym terytorium obcych wojsk.

Ofercie szkoleniowej Morenésa towarzyszyła jednocześnie deklaracja braku woli wysłania na Bliski Wschód oddziałów bojowych. Obawiając się reakcji opozycji oraz opinii publicznej, władze w Madrycie wykluczają możliwość włączenia się w kampanię nalotów na pozycje bojowników PI lub też innych form aktywnego zwalczania islamistów.

Na uwagę zasługuje jednak fakt, że w ramach sojuszniczej pomocy, Hiszpanie zgodzili się na rozmieszczenie na południu Turcji baterii systemu przeciwlotniczego / przeciwrakietowego Patriot. Od stycznia przyszłego roku, hiszpańscy wojskowi zastąpią wycofujących się po 2 latach Holendrów (Hiszpańskie Patrioty w Turcji, 2014-09-19, Holandia kończy misję w Turcji, 2014-08-26). Hiszpanie będą odpowiedzialni za ochronę 2-milionowego miasta Adana oraz pobliskiej bazy lotniczej Incirlik.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.