Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hiszpanie wracają do Iraku

Strategia i polityka, 23 października 2014

Parlament Hiszpanii wydał zgodę na wysłanie do Iraku z misją szkoleniową 300-osobowego kontyngentu wojskowego. Hiszpanie wrócą na Bliski Wschód po 10 latach.

Pierwsi hiszpańscy instruktorzy wojskowi powinni pojawić się w Iraku w br., nieco ponad 10 lat po tym, gdy wiosną 2004 świeżo zaprzysiężony rząd José Luisa Rodrígueza Zapatero podjął decyzję o wycofaniu kontyngentu wojskowego, spełniając swoją obietnicę wyborczą i grając na nastrojach opinii publicznej, zbulwersowanej wcześniejszymi zamachami terrorystycznymi w Madrycie / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Przytłaczającą większością, ponad 90% głosów, hiszpańscy parlamentarzyści zatwierdzili wysłanie skromnego kontyngentu wojskowego do Iraku. Jego zadaniem będzie przeszkolenie 4-6 tys. irackich żołnierzy w taktyce walki z ekstremistami, w tym wykrywaniu i usuwaniu improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED) oraz działaniach sił specjalnych. Hiszpanie będą koordynowali swoje szkolenie z innymi członkami wielonarodowej koalicji państw zaangażowanych w walkę z bojownikami Państwa Islamskiego.

Misja w Iraku została ustanowiona wstępnie na 6 miesięcy, z możliwością jej przedłużenia. Koszt utrzymania na miejscu 300 wojskowych i wyposażenia technicznego wyniesie hiszpańskiego podatnika około 35 mln euro (148 mln zł). Hiszpanie będą stacjonować m.in. w Bagdadzie oraz na terenie bazy lotniczej Tallil, zlokalizowanej w pobliżu miasta An-Nasirijja. W skład kontyngentu szkoleniowego wejdzie blisko 100 żołnierzy sił specjalnych. Wojskowi będą mieli do dyspozycji m.in. w 12-20 samochodów terenowych RG-31 Mk5E.

O możliwości wysłania hiszpańskich instruktorów wojskowych do Iraku mówiono już podczas niedawnej wizyty ministra obrony Hiszpanii, Pedro Morenésa w USA (Hiszpańska pomoc szkoleniowa dla Iraku, 2014-10-20). Wspierając w ten sposób irackie siły zbrojne, Madryt spełnia do pewnego stopnia oczekiwania zachodnich sojuszników, zwłaszcza państw NATO, związane z zaangażowaniem się w walkę z bojownikami Państwa Islamskiego oraz innych organizacji ekstremistycznych, działających w Iraku i Syrii. Wcześniej, Hiszpanie ogłosili decyzję o wysłaniu na rok baterii systemu przeciwlotniczego / przeciwrakietowego Patriot do południowej Turcji (Hiszpańskie Patrioty w Turcji, 2014-09-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.