Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Islamiści zaatakowali saudyjski patrol

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 05 stycznia 2015

Patrol straży granicznej Arabii Saudyjskiej został ostrzelany rano przez bojowników powiązanych najprawdopodobniej z Państwem Islamskim.

Atak na saudyjski patrol graniczny był najpoważniejszym incydentem od czasu dołączenia Arabii Saudyjskiej do wielonarodowej koalicji państw bombardujących pozycje Państwa Islamskiego w regionie / Zdjęcie: MSW Arabii Saudyjskiej

Do ataku doszło dziś rano w pobliżu przejścia granicznego Suweif, na terenie Północnej Prowincji Granicznej. Czterech napastników, powiązanych najprawdopodobniej z Państwem Islamskim lub innymi organizacjami islamistycznymi działającymi w sąsiednim Iraku, ostrzelało saudyjski patrol graniczny. Saudyjczycy odpowiedzieli ogniem, zabijając dwóch islamistów. Trzeci miał zginąć podczas ucieczki. Ostatni z atakujących, po złapaniu przez wojskowych, zdetonował przypięty do ciała pas szahida.

W ataku zginęło trzech pograniczników, w tym generał Oudah al-Belawi, dowódca jednego z lokalnych sektorów granicznych. Co najmniej trzech kolejnych wojskowych odniosło obrażenia ciała.

Omawiany incydent był najpoważniejszym w ostatnich miesiącach. W przeszłości islamiści ograniczali się do ostrzału saudyjskiego terytorium przy użyciu granatów moździerzowych, nie powodując ofiar w ludziach, ani strat materialnych. W obawie przed atakami bojowników powiązanych z Państwem Islamskim Rijad uruchomił niedawno specjalny system dozoru 900-km odcinka granicy z Irakiem (Saudowie uszczelniają granicę z Irakiem, 2014-10-03).

Przywódcy Państwa Islamskiego krytykowali w przeszłości władze Arabii Saudyjskiej za dołączenie do wielonarodowej koalicji państw prowadzących naloty na pozycje islamistów w Iraku i Syrii. Zagrozili też atakami na saudyjskie terytorium i przedstawicieli sił zbrojnych (Ponad tysiąc islamistów zginęło w nalotach, 2014-12-23).

Do ataku na saudyjski patrol graniczny doszło w chwili, gdy Rijad postanowił poprawić relacje polityczne z Bagdadem. Przed kilkoma dniami Saudyjczycy zapowiedzieli otwarcie ambasady z stolicy Iraku, zamkniętej przed 25 laty w odpowiedzi na inwazję wojsk Saddama Husajna na Kuwejt. Oba państwa zdecydowały się na ocieplenie stosunków, dostrzegając korzyści ze współpracy w walce z Państwem Islamskim.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.