Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Caesary dla Libanu

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 24 lutego 2015

Siły zbrojne Libanu odbiorą 24 155-mm samobieżne armatohaubice Caesar. Sprzęt zostanie przekazany w ramach programu pomocowego Arabii Saudyjskiej.

Liban odbierze 24 155-mm samobieżne armatohaubice Caesar. Sprzęt zostanie przekazany w konfiguracji dla wojsk lądowych Francji. Wraz z nim Libańczycy odbiorą też systemy kierowania ogniem i radary rozpoznania artyleryjskiego. Uzbrojenie może trafić na Bliski Wschód w ciągu 15 miesięcy / MO Francji

W listopadzie 2014 Arabia Saudyjska i Francja porozumiały się w sprawie przekazania Libanowi sprzętu wojskowego o wartości 3 mld USD (11 mld zł) (Miliardy USD dla Libanu, 2014-11-04). Uzbrojenie zostanie dostarczone w ramach saudyjskiego programu pomocowego (Francuska broń dla Libanu, 2014-10-11). Posłuży do walki z bojownikami Państwa Islamskiego oraz innych organizacji islamistycznych. Działający głównie na terenie sąsiedniej Syrii islamiści zaczęli w ostatnich miesiącach atakować libańskie oddziały wojskowe rozmieszczone m.in. na terenie Dolinie Bekaa (Hezbollah broni się przed islamistami, 2014-10-06).  

W ramach saudyjskiego programu pomocowego Bejrut otrzyma m.in. zestawy przeciwlotnicze krótkiego zasięgu Mistral osadzone na pojazdach opancerzonych, 20-mm artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze, śmigłowce AS.532 Cougar oraz kutry rakietowe Combattante FS56 wyposażone w morskie zestawy obrony przeciwlotniczej, Simbad i 20-mm zsmu Narwhal. Porozumienie z listopada 2014 zakłada też przekazanie Libańczykom 24 155-mm samobieżnych armatohaubic Caesar (CAmion Equipé d'un Système d'ARtillerie) wraz z systemem kierowania ogniem Thalesa i radarami rozpoznania artyleryjskiego Cobra od Euro-Art (European Advanced Radar Technology GmbH), spółki joint-venture EADS, Lockheed Martin GESD, Thales Defence i Thales Air Defence.  

Uzbrojenie pozwoli na sformowanie dwóch baterii artyleryjskich. Uzupełnią one w linii jednostki eksploatujące przekazane na początku lutego 155-mm ex-amerykańskie haubice holowane M198 oraz 155-mm samobieżne armatohaubice M109 dostarczone przez Jordanię (M109 dla Libanu, 2015-02-07, Kolejna pomoc dla Libanu, 2015-02-09).

Wojska lądowe Libanu miały już okazję do zapoznania się z potencjałem operacyjnym nowych zestawów artyleryjskich. Przez trzy lata Caesary znajdowały się w uzbrojeniu francuskiego kontyngentu misji ONZ w Libanie, United Nations Interim Force in Lebanon (UNIFIL).  


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.