Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Atak na bazę ONZ w Mali

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 09 marca 2015

Islamiści przypuścili atak na bazę sił ONZ w Kidal, na północnym wschodzie kraju.

Baza sił ONZ w Kidal została wczoraj ostrzelana z granatów moździerzowych oraz pocisków rakietowych. Trzy osoby straciły życie, a kolejne 12 odniosło rany / Zdjęcie: ONZ

Atak przeprowadzono wczoraj. Nieznani sprawcy ostrzelali bazę z granatów moździerzowych i wytwarzanych własnym sumptem pocisków rakietowych bazę sił ONZ w Kidal, na północnym-wschodzie kraju. W wyniku ostrzału śmierć poniosły trzy osoby, w tym jeden żołnierz sił pokojowych z Czadu oraz dwoje cywilów, a kolejne 12 odniosło rany. Żadna z organizacji nie przyznała się dotąd do przeprowadzenia ataku. 

W powszechnej ocenie ostrzał przeprowadzili islamiści powiązani z lokalną filią al-Kaidy, organizacją Al-Ka’ida Islamskiego Maghrebu (AQIM). Jej członkowie dopuścili się w ostatnich miesiącach serii ataków na bazy i posterunki kontrolne sił międzynarodowych oraz konwoje wojskowe, wiozące pomoc humanitarną dla lokalnych społeczności. 

Przypomnijmy, że w 2014  życie straciło 28 wojskowych służących w Mali w ramach misji ONZ, Multidimensional Integrated Stabilisation Mission in Mali (MINUSMA) (Duże straty MINUSMA, 2015-01-08). Ogólna liczba strat sił pokojowych, wliczając w to rannych, wyniosła 103 osoby. Misja ONZ liczy obecnie 9754 osób, w tym 8701 wojskowych i 1053 policjantów oraz 513 cywilów, 469 lokalnych pracowników i 119 wolontariuszy. 

Natężenie ataków islamistów na pozycje sił ONZ wymusiło na dowództwu misji użycie w akcji bojowej śmigłowców uderzeniowych AH-64D Apache (Pierwsza misja bojowa Apache w Mali, 2015-01-22). Wiropłaty należą do holenderskiego kontyngentu misji, stacjonującego w Kamp Castor, w Gao. Holendrzy mają do dyspozycji 4 uderzeniowe Apache i trzy transportowe CH-47 Chinook. Ich głównym zadaniem jest zbieranie danych wywiadowczych o liczebności i sile oddziałów rebelianckich na północy Mali.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.