Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Duże straty MINUSMA

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 08 stycznia 2015

Blisko 30 błękitnych hełmów zginęło w 2014 w Mali. Kolejnych 75 odniosło obrażenia ciała.

Wiele kontyngentów misji MINUSMA nie dysponuje odpowiednim wyposażeniem, chroniącym żołnierzy przed atakami islamistów, a także zagrożeniem w postaci improwizowanych urządzeń wybuchowych i min lądowych / Zdjęcie: ONZ

ONZ podała, że w 2014 życie straciło 28 wojskowych służących w Mali w ramach Multidimensional Integrated Stabilisation Mission in Mali (MINUSMA). Ogólna liczba strat sił pokojowych, wliczając w to rannych, wyniosła 103 osoby. Misja ONZ liczy obecnie 9128 żołnierzy i policjantów, 943 cywilów, w tym 504 z zagranicy, a także 111 wolontariuszy.

Do większości strat przyczyniła się rosnąca aktywność islamistów na północy i północnym wschodzie kraju. Po wycofaniu się sił rządowych z tych terenów, a także ograniczeniu działalności wojskowej francuskiego kontyngentu (Koniec operacji Serval?, 2014-07-14), ekstremiści skupili się na atakowaniu baz, posterunków kontrolnych i konwojów humanitarnych oenzetowskiej misji.

Do najpoważniejszego ataku na siły pokojowe doszło 3 października. Islamiści zaatakowali konwój z pomocą humanitarną jadący z Ansongo do Ménaki. W kilkugodzinnej wymianie ognia śmierć poniosło 9 błękitnych hełmów (Straty ONZ w Mali, 2014-10-06). Kolejnych 6 wojskowych zginęło w wyniku ataków zamachowców-samobójców, poruszających się samochodami osobowymi wypełnionymi materiałem wybuchowym. Jeden z żołnierzy stracił życie podczas ostrzału moździerzowego bazy sił ONZ zlokalizowanej niedaleko Kidal.

Największe straty wśród sił pokojowych spowodowało jednak coraz powszechniejsze użycie przez islamistów improwizowanych urządzeń wybuchowych oraz min lądowych. Wiele afrykańskich kontyngentów MINUSMA nie dysponuje odpowiednim wyposażeniem, chroniącym wojskowych przed takim zagrożeniem. Powszechną bolączką jest brak samochodów patrolowych klasy MRAP. Rozwiązaniem tego problemu, stanowiącego coraz większe zagrożenie dla powodzenia misji, jest m.in. zakup 115 pojazdów opancerzonych Puma M36, produkowanych przez południowoafrykańskie OTT Technologies (Pierwsze Pumy dla MINUSMA, 2014-03-31).

W drugiej połowie 2014 służbę rozpoczęły też dwa zespoły rozminowywania, wyposażone w bezzałogowe trały Mini MineWolf (MW 240) od MineWolf Systems. Pojazdy zamówiła na jesieni 2013 agenda ONZ zajmująca się usuwaniem min lądowych w rejonach konfliktów, United Nations Mine Action Service. Wozy dostarczono wraz z kompletnym wyposażeniem dodatkowym, w tym łańcuchowymi trałami i wysięgnikowymi manipulatorami (Mini MineWolf w Mali, 2014-07-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.