Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Duże straty MINUSMA

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 08 stycznia 2015

Blisko 30 błękitnych hełmów zginęło w 2014 w Mali. Kolejnych 75 odniosło obrażenia ciała.

Wiele kontyngentów misji MINUSMA nie dysponuje odpowiednim wyposażeniem, chroniącym żołnierzy przed atakami islamistów, a także zagrożeniem w postaci improwizowanych urządzeń wybuchowych i min lądowych / Zdjęcie: ONZ

ONZ podała, że w 2014 życie straciło 28 wojskowych służących w Mali w ramach Multidimensional Integrated Stabilisation Mission in Mali (MINUSMA). Ogólna liczba strat sił pokojowych, wliczając w to rannych, wyniosła 103 osoby. Misja ONZ liczy obecnie 9128 żołnierzy i policjantów, 943 cywilów, w tym 504 z zagranicy, a także 111 wolontariuszy.

Do większości strat przyczyniła się rosnąca aktywność islamistów na północy i północnym wschodzie kraju. Po wycofaniu się sił rządowych z tych terenów, a także ograniczeniu działalności wojskowej francuskiego kontyngentu (Koniec operacji Serval?, 2014-07-14), ekstremiści skupili się na atakowaniu baz, posterunków kontrolnych i konwojów humanitarnych oenzetowskiej misji.

Do najpoważniejszego ataku na siły pokojowe doszło 3 października. Islamiści zaatakowali konwój z pomocą humanitarną jadący z Ansongo do Ménaki. W kilkugodzinnej wymianie ognia śmierć poniosło 9 błękitnych hełmów (Straty ONZ w Mali, 2014-10-06). Kolejnych 6 wojskowych zginęło w wyniku ataków zamachowców-samobójców, poruszających się samochodami osobowymi wypełnionymi materiałem wybuchowym. Jeden z żołnierzy stracił życie podczas ostrzału moździerzowego bazy sił ONZ zlokalizowanej niedaleko Kidal.

Największe straty wśród sił pokojowych spowodowało jednak coraz powszechniejsze użycie przez islamistów improwizowanych urządzeń wybuchowych oraz min lądowych. Wiele afrykańskich kontyngentów MINUSMA nie dysponuje odpowiednim wyposażeniem, chroniącym wojskowych przed takim zagrożeniem. Powszechną bolączką jest brak samochodów patrolowych klasy MRAP. Rozwiązaniem tego problemu, stanowiącego coraz większe zagrożenie dla powodzenia misji, jest m.in. zakup 115 pojazdów opancerzonych Puma M36, produkowanych przez południowoafrykańskie OTT Technologies (Pierwsze Pumy dla MINUSMA, 2014-03-31).

W drugiej połowie 2014 służbę rozpoczęły też dwa zespoły rozminowywania, wyposażone w bezzałogowe trały Mini MineWolf (MW 240) od MineWolf Systems. Pojazdy zamówiła na jesieni 2013 agenda ONZ zajmująca się usuwaniem min lądowych w rejonach konfliktów, United Nations Mine Action Service. Wozy dostarczono wraz z kompletnym wyposażeniem dodatkowym, w tym łańcuchowymi trałami i wysięgnikowymi manipulatorami (Mini MineWolf w Mali, 2014-07-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.