Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsza misja bojowa Apache w Mali

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 22 stycznia 2015

Śmigłowce uderzeniowe holenderskiego kontyngentu wojskowego w Mali wykonały pierwszą misję bojową.

Holenderskie AH-64D wykonały we wtorek pierwszą misję bojową w Mali / Zdjęcie: MO Holandii

Konwój sił pokojowych ONZ został ostrzelany we wtorek w pobliżu malijskiego miasta Tabankort, ok. 200 km na północ od Gao. Mimo oddania strzałów ostrzegawczych, błękitnym hełmom nie udało się opanować sytuacji i powstrzymać napastników. Na pomoc wezwano dwa śmigłowce uderzeniowe AH-64D Apache, wchodzące w skład holenderskiego kontyngentu wojskowego.

Holenderskie śmigłowce ostrzelały pozycje napastników. Zniszczono co najmniej jeden pojazd terenowy. Według dowództwa misji UN Multidimensional Integrated Stabilization Mission in Mali (MINUSMA), całe zdarzenie zakończyło się bez ofiar śmiertelnych. Lokalne media sugerują jednak, że śmierć poniosło co najmniej pięciu członków lokalnych oddziałów rebelianckich.

Wtorkowy ostrzał pozycji rebeliantów był pierwszym przypadkiem włączenia się holenderskich Apache w działania bojowe w Mali. Holandia wystawiła 450-osobowy kontyngent wojskowy wspierający siły pokojowe ONZ. Wojskowi mają do dyspozycji m.in. 4 uderzeniowe AH-64D oraz trzy transportowe CH-47 Chinook (Chinooki do Mali, 2014-09-10, Holenderskie Apache już w Mali, 2014-05-20). Ich głównym zadaniem jest zbieranie danych wywiadowczych o liczebności i sile oddziałów rebelianckich na północy kraju.

MINUSMA jest najniebezpieczniejszą z wszystkich 16 misji pokojowych prowadzonych obecnie przez ONZ. W 2014 życie straciło 28 wojskowych służących w Mali. Kolejnych 75 odniosło obrażenia (Duże straty MINUSMA, 2015-01-08). Misja liczy obecnie 9128 żołnierzy i policjantów, 943 cywilów, w tym 504 z zagranicy, a także 111 wolontariuszy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.