Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przeciwminowy MCH-101 dla Japonii

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 12 marca 2015

Japońskie Morskie Siły Samoobrony odebrały pierwszy śmigłowiec MCH-101 wyposażony w aparaturę do poszukiwania min morskich.

Pierwszy MCH-101 dla Japońskich Morskich Sił Samoobrony, przystosowany do poszukiwania min morskich. W ładowni widoczny jest sonar holowany AN/AQS-24A / Zdjęcie: AgustaWestland

AgustaWestland i Kawasaki Heavy Industries przekazały Japońskim Morskim Siłom Samoobrony pierwszy śmigłowiec MCH-101, przystosowany do zadań poszukiwania min morskich. Ceremonia odbioru wiropłata miała miejsce w zakładach Kawasaki w Gifu 27 lutego, jednak producent poinformował o niej z kilkunastodniową zwłoką.

MCH-101, będący licencyjną wersją śmigłowca AgustaWestland AW101, został wyposażony w przeciwminowy sonar śmigłowcowy AN/AQS-24A i laserowy wykrywacz min morskich AN/AES-1 ALMDS. Obydwa urządzenia produkuje Northrop Grumman.

AN/AQS-24A jest sonarem holowanym obserwacji bocznej, wysokiej rozdzielczości, służącym do wykrywania, lokalizacji i klasyfikacji w czasie rzeczywistym min dennych i na uwięzi. Wbudowany laserowy skaner liniowy zapewnia precyzyjną identyfikację optyczną min i innych obiektów znajdujących się pod wodą.

AN/AES-1 ALMDS to urządzenie umożliwiające zobrazowanie całej warstwy podpowierzchniowej, w której mogą znajdować się miny. Jest ono zabudowane w owiewce na lewym pylonie. Obraz wyświetlany jest na konsoli w kabinie śmigłowca.

Pracami rozwojowymi przeciwminowego MCH-101 zajmowało się Kawasaki, które odpowiadało za integrację urządzeń i projekt zabudowania i używania sonaru AN/AQS-24A, umieszczonego w ładowni śmigłowca. Specjaliści AgustyWestlanda zapewnili Japończykom wsparcie oraz zajęli się modyfikacją automatycznego układu sterowania lotem, aby dopasować go do schematu przeszukiwania akwenu przy użyciu AN/AQS-24A.

Po przekazaniu Japońskim Morskim Siłom Samoobrony MCH-101 trafił do rąk lotników z 51. eskadry doświadczalnej, stacjonującej w bazie Iwakuni. Zajmą się oni próbami operacyjnymi wiropłata. MCH-101 rozpocznie służbę w 2016.

Pierwszy przeciwminowy MCH-101 jest zarazem 8. śmigłowcem AW101 zbudowanym na licencji w Japonii dla Morskich Sił Samoobrony. Dotychczas odebrały one 6 MCH-101 (Próby Izumo, 2014-10-01) i parę CH-101. Te ostatnie używane są w ramach japońskich misji badawczych w Antarktyce.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.