Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Japonia zmienia interpretację konstytucji

Strategia i polityka, 01 lipca 2014

Gabinet japońskiego premiera, Shinzo Abe, zgodził się na przyjęcie nowej interpretacji zapisów konstytucji.

Nowa interpretacja zapisów konstytucji, pozwala Japonii na użycie własnych sił zbrojnych w obronie bliskiego sojusznika. Według władz w Tokio, takie podejście daje im prawne podstawy np. do niszczenia północnokoreańskich rakiet balistycznych, których celem mogą być amerykańskie bazy wojskowe w regionie / Zdjęcie: Gabinet Premiera Japonii

Ministrowie rządu Abe zgodzili się na przyjęcie nowej interpretacji zapisów japońskiej konstytucji, a przede wszystkim jej artykułu 9., wykluczającego wojnę jako narzędzie rozwiązywania sporów międzynarodowych. Od tej pory Tokio będzie mogło powołać się na potrzebę kolektywnej samoobrony, jako argumentu przemawiającego za użyciem siły militarnej wobec innego państwa.

Wzbudzające spore protesty społeczne zmiany, tłumaczone są przez rząd jako niezbędna reakcja na nowe uwarunkowania polityczne w regionie Azji i Pacyfiku. Chodzi przede wszystkim o bardziej agresywną postawę ChRL w wielonarodowych sporach terytorialnych (Wietnam zbroi się przeciw ChRL, 2014-06-10, Tokio oskarża Pekin o kolejną prowokację, 2014-03-12), kontynuację programu rakietowego Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, a także wzrost aktywności wojskowej USA w tej części świata (Porozumienie w sprawie baz USA, 2014-04-28).

Omawiane zmiany muszą jeszcze zostać zaakceptowane przez krajowy parlament, którego członkowie w większości popierają jednak dążenia Abe. Nowa interpretacja zapisów konstytucji – zamiast ich całkowitej zmiany – pozwala na uniknięcie potrzeby przeprowadzenia ogólnonarodowego referendum – wymaganego w drugim przypadku – w którym większość społeczeństwa najprawdopodobniej opowiedziałaby się przeciw planom rządu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.