Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Japonia nie chce lotniskowców... na razie

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 21 stycznia 2014

Japoński resort obrony zdementował pojawiające się w ostatnim czasie plotki o planach budowy i wprowadzenia do służby lotniskowca.

 Zdjęcie: US News

Pojawiające się w ostatnim czasie plotki dotyczące rzekomych planów Tokio związanych z budową i wprowadzeniem do służby lotniskowca, opierały się na anonimowych źródłach w ministerstwie obrony. Resort zdementował te doniesienia, wykluczając możliwość użytkowania przez Japonię okrętów tej klasy, gdyż zabrania tego artykuł 9. japońskiej konstytucji, zaliczając je do uzbrojenia ofensywnego.

Odnosząc się do zapisów konstytucji, rzecznik resortu obrony nie wspomniał jednak o planach obecnej ekipy rządzącej, pod przewodnictwem premiera Shinzō Abe, które zmierzają do przynajmniej częściowego poluzowania sztywnych i mocno ograniczających Japońskie Siły Samoobrony ram prawnych. Uchodzący za jastrzębia w sprawach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Abe zwracał już w przeszłości uwagę na konieczność zmiany tekstu ustawy zasadniczej, tak aby odpowiadała ona obecnym uwarunkowaniom geopolitycznym. Japoński premier odnosił się w tej kwestii m.in. do zaostrzających się relacji z ChRL (Japońskie P-3C nad Senkaku, 2013-11-28, ChRL znów prowokuje, 2013-11-27).

Co ciekawe, mimo mocno pacyfistycznego charakteru japońskiej konstytucji, rząd w Tokio nie szczędzi środków na podniesienie potencjału bojowego Sił Samoobrony. Temu służyć ma m.in. kolejne zwiększenie wydatków obronnych państwa (Nowy budżet obronny Japonii, 2014-01-03) oraz nowy 5-letni plan zbrojeniowy (Japonia się zbroi, 2013-12-16), zakładający m.in. zakup i wprowadzenie do służby zmiennopłatów V-22 Osprey (Osprey’e na JS Hyuga, 2013-06-17), bezzałogowców RQ-4 (Japońskie Global Hawki?, 2013-01-02), samolotów wielozadaniowych F-35A (Japoński przemysł w programie F-35, 2013-07-21), jak i pojazdów amfibijnych AAV-7 oraz nowych wozów bojowych MCV (MCV – japoński wóz bojowy, 2013-10-12).

Co do samych lotniskowców, za przymiarkę do ewentualnego użytkowania okrętów tej klasy uznano m.in. fakt wodowania nowego śmigłowcowca Japońskich Morskich Sił Samoobrony typu Izumo, przyszłego JDS Izumo (DDH 183) (Japonia zaprezentowała nowy śmigłowcowiec, 2013-08-07). Część komentatorów, zwłaszcza chińskich, uważa że japoński okręt mógłby zostać przystosowany do przenoszenia na pokładzie samolotów wielozadaniowych F-35B w wersji skróconego startu i pionowego lądowania (STOVL),zamiast zapowiadanych śmigłowców morskich.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.