Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Japonia nie chce lotniskowców... na razie

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 21 stycznia 2014

Japoński resort obrony zdementował pojawiające się w ostatnim czasie plotki o planach budowy i wprowadzenia do służby lotniskowca.

 Zdjęcie: US News

Pojawiające się w ostatnim czasie plotki dotyczące rzekomych planów Tokio związanych z budową i wprowadzeniem do służby lotniskowca, opierały się na anonimowych źródłach w ministerstwie obrony. Resort zdementował te doniesienia, wykluczając możliwość użytkowania przez Japonię okrętów tej klasy, gdyż zabrania tego artykuł 9. japońskiej konstytucji, zaliczając je do uzbrojenia ofensywnego.

Odnosząc się do zapisów konstytucji, rzecznik resortu obrony nie wspomniał jednak o planach obecnej ekipy rządzącej, pod przewodnictwem premiera Shinzō Abe, które zmierzają do przynajmniej częściowego poluzowania sztywnych i mocno ograniczających Japońskie Siły Samoobrony ram prawnych. Uchodzący za jastrzębia w sprawach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Abe zwracał już w przeszłości uwagę na konieczność zmiany tekstu ustawy zasadniczej, tak aby odpowiadała ona obecnym uwarunkowaniom geopolitycznym. Japoński premier odnosił się w tej kwestii m.in. do zaostrzających się relacji z ChRL (Japońskie P-3C nad Senkaku, 2013-11-28, ChRL znów prowokuje, 2013-11-27).

Co ciekawe, mimo mocno pacyfistycznego charakteru japońskiej konstytucji, rząd w Tokio nie szczędzi środków na podniesienie potencjału bojowego Sił Samoobrony. Temu służyć ma m.in. kolejne zwiększenie wydatków obronnych państwa (Nowy budżet obronny Japonii, 2014-01-03) oraz nowy 5-letni plan zbrojeniowy (Japonia się zbroi, 2013-12-16), zakładający m.in. zakup i wprowadzenie do służby zmiennopłatów V-22 Osprey (Osprey’e na JS Hyuga, 2013-06-17), bezzałogowców RQ-4 (Japońskie Global Hawki?, 2013-01-02), samolotów wielozadaniowych F-35A (Japoński przemysł w programie F-35, 2013-07-21), jak i pojazdów amfibijnych AAV-7 oraz nowych wozów bojowych MCV (MCV – japoński wóz bojowy, 2013-10-12).

Co do samych lotniskowców, za przymiarkę do ewentualnego użytkowania okrętów tej klasy uznano m.in. fakt wodowania nowego śmigłowcowca Japońskich Morskich Sił Samoobrony typu Izumo, przyszłego JDS Izumo (DDH 183) (Japonia zaprezentowała nowy śmigłowcowiec, 2013-08-07). Część komentatorów, zwłaszcza chińskich, uważa że japoński okręt mógłby zostać przystosowany do przenoszenia na pokładzie samolotów wielozadaniowych F-35B w wersji skróconego startu i pionowego lądowania (STOVL),zamiast zapowiadanych śmigłowców morskich.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.