Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Japońskie Global Hawki?

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 02 stycznia 2013

Japoński resort obrony planuje zakup amerykańskich bsl RQ-4 Global Hawk. Maszyny miałyby zostać wykorzystane m.in. do patrolowania wód wokół spornych wysp Senkaku/Diaoiu.

RQ-4 Global Hawk w barwach US Navy / Zdjęcie: Northrop Grumman

Informację na ten temat podała japońska agencja informacyjna Kyodo News. Według innych źródeł, Tokio zamierza kupić od 1 do 3 Global Hawków i otrzymać je do 2015.

Ewentualny wprowadzenie do służby RQ-4 jest związane przede wszystkim z zaostrzającą się sytuacją na wodach wokół spornych wysp Senkaku/Diaoiu (Kolejna prowokacja wokół Senkaku/Diaoiu, 2012-12-13, Kolejna prowokacja na Morzu Wschodniochińskim, 2012-10-19). Samoloty miałyby służyć do monitorowania rosnącej aktywności okrętów chińskiej marynarki wojennej oraz straży przybrzeżnej tym w regionie. Drugim podstawowym celem byłoby rozpoznanie terytorium Korei Północnej. Media wskazują też na możliwość ich wykorzystania nad samą Japonią. Po tsunami i awarii elektrowni atomowej w 2011 Amerykanie zaoferowali swoje Global Hawki do prowadzenia akcji ratunkowej i szacowania rozmiarów strat. Maszyny przekazywały lokalnym władzom i ośrodkom antykryzysowym dokładne zdjęcia obszarów dotkniętych kataklizmem.

Informacje na temat planów zakupu amerykańskich bsl nie są jednak nowe. Już w 2010 japońskie media donosiły o zamiarach wprowadzenia do służby rozpoznawczych bezzałogowców dalekiego zasięgu, co korespondowało z przyjętą wówczas nową doktryną wojskową (Jeszcze o japońskiej doktrynie, 2010-12-21). Wczorajsze zapowiedzi są jednak zdecydowanie bardziej precyzyjne.

Zrealizowanie planów zakupienia RQ-4 jest także bardziej prawdopodobne ze względu na niedawne przejecie władzy przez Partię Liberalno-Demokratyczną. To centro-prawicowe ugrupowanie kierowało Japonią od 1955 i jest tradycyjnie proamerykańskie. Jedynym wyłomem w tej historii (nie licząc krótkiego okresu rządów koalicyjnych w latach 1990.) były jednokadencyjne rządy lewicowej Partii Demokratycznej. Jej politycy doprowadzili do pierwszego w powojennej historii przypadku otwartego sprzeciwienia się USA w odniesieniu do spraw wojskowych, na tle statusu amerykańskiego garnizonu na Okinawie (Kryzys japońsko-amerykański, 2009-10-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.