Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USA nie wycofają wojsk z Afganistanu

Strategia i polityka, 26 marca 2015

USA nie rozpoczną wycofywania amerykańskiego personelu wojskowego operacji Resolute Support. Waszyngton utrzyma w Afganistanie około 10 tys. żołnierzy, instruktorów i doradców.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, liczebność amerykańskiego kontyngentu wojskowego operacji Resolute Support nie zostanie ograniczona. USA utrzymają na miejscu w br. ok. 10 tys. żołnierzy, instruktorów i doradców wojskowych / Zdjęcie: NATO

Wbrew wcześniejszym doniesieniom, USA nie rozpoczną w br. wycofywania amerykańskich instruktorów i doradców wojskowych z Afganistanu. Waszyngton utrzymuje obecnie w tym państwie ok. 10 tys. żołnierzy. Dotąd zakładano, że do 1 maja liczba wojskowych zmaleje do 9 800, by na koniec br. wynieść 5 500 ludzi.

Zgodnie z decyzją Białego Domu, liczebność amerykańskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie pozostanie w br. bez zmian. Pod koniec 2015 USA mają opracować plan redukcji personelu wojskowego w 2016, tak by w 2017 na miejscu utrzymywać jedynie pracowników ambasady w Kabulu oraz niewielką grupę żołnierzy ochrony i personelu wywiadowczego.

Decyzja o utrzymaniu liczebności amerykańskiego kontyngentu została podjęta przez Biały Dom po rozmowach z prezydentem Afganistanu, Aszrafem Ghanim oraz dowódcą natowskiej doradczo-szkoleniowej operacji Resolute Support, gen. Johnem Campbellem (Zgoda na Resolute Support, 2014-12-03). Doradcy oraz instruktorzy wojskowi z USA będą kontynuować dotychczasowy program szkolenia afgańskich sił zbrojnych, których liczebność powinna wzrosnąć w 2017 do 352 tys. żołnierzy (Islamiści przejmują afgański sprzęt wojskowy, 2015-02-24). Amerykanie będą też koordynować dostawy sprzętu wojskowego, przekazywanego Afgańczykom przez państwa zachodnie.

Przypomnijmy, że ramach operacji Resolute Support NATO utrzymuje w Afganistanie ok. 13 tys. żołnierzy, doradców i instruktorów wojskowych. Gros sił wystawiły USA, wspierane przez kontyngenty m.in. z Niemiec, Włoch, Turcji oraz Polski (Niemiecki kontyngent w Afganistanie po 2014, 2014-11-19). 

Warszawa wydzieliła do operacji Resolute Support 150 żołnierzy oraz pracowników wojska. Główne komponenty PKW Afganistan RSM rozlokowano w Kabulu, gdzie stacjonuje personel narodowy wydzielony do dowództwa misji oraz doradcy szczebla strategicznego, Bagram w którym rozlokowano dowództwo Polskiego Kontyngentu Wojskowego wraz z elementami wsparcia i zabezpieczenia oraz Gamberi, gdzie rozmieszczono personel wydzielony do Dowództwa Doradczo-Szkoleniowego-Wschód wraz z plutonem ochrony.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.