Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Irak odebrał MRAP

Wojska lądowe, 07 stycznia 2015

Siły zbrojne Iraku odebrały ostatnie z 250 samochodów patrolowych klasy MRAP przekazanych im przez USA.

Wśród przekazywanych Irakijczykom pojazdów klasy MRAP są m.in. Caiman Multi-Terrain Vehicle (CMTV) / Zdjęcie: Ambasada USA w Iraku

O zakończeniu dostaw MRAP poinformowała wczoraj ambasada USA w Iraku (Amerykańskie MRAP dla Iraku, 2014-12-16). Wozy przetransportowano z Kuwejtu, gdzie były zmagazynowane od 2011 (Wojska USA opuściły Irak, 2011-12-18). Irackie siły zbrojne otrzymały od sojusznika ogółem 225 pojazdów. Pozostałe 25 trafiło do kurdyjskich Peszmergów, walczących z bojownikami Państwa Islamskiego na północy kraju.

MRAP trafiły do Iraku w odpowiedzi na rosnącą liczbę strat wśród żołnierzy wojsk lądowych, powodowanych coraz powszechniejszym użyciem przez islamistów improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED, Islamiści chwalą się sukcesami w Iraku, 2014-10-02). W ramach pomocy wojskowej USA pokryły koszt transportu pojazdów do sojusznika. Waszyngton zapewni też 6-miesięczny program wsparcia technicznego samochodów.

W całym 2014 USA przekazały Irakijczykom uzbrojenie i wyposażenie wojskowe oraz zapewniły usługi wsparcia technicznego i szkoleniowego warte 300 mln USD (1 mld zł) (Części zamienne dla wojsk irackich, 2014-11-13, Amunicja dla irackich Abramsów, 2014-10-21). Waszyngton wysłał dotąd do Iraku co najmniej 2100 żołnierzy i instruktorów wojskowych (Amerykańscy instruktorzy wojskowi w al-Anbar, 2014-12-18).

USA stoją też na czele wielonarodowej koalicji państw zaangażowanych w naloty na pozycje islamistów w Iraku i Syrii (Ponad tysiąc islamistów zginęło w nalotach, 2014-12-23). Waszyngton liczy, że w przyszłości udział w bombardowaniach wezmą także pozyskane przez Bagdad samoloty wielozadaniowe F-16C/D Block 52. W bazie lotnictwa Gwardii Narodowej w Tucson trwa obecnie szkolenie pierwszych irackich pilotów (Szkolenie irackich pilotów F-16, 2015-01-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.