Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Islamiści przejmują afgański sprzęt wojskowy

Wojska lądowe, 24 lutego 2015

W mediach społecznościowych pojawiły się informacje o przejęciu przez islamistów afgańskiego sprzętu wojskowego. W ich ręce wpadł m.in. samochód terenowy rodziny HMMWV.

Afgańscy islamiści pochwalili się w mediach społecznościowych sprzętem wojskowym zajętym na lokalnych siłach zbrojnych / Zdjęcie: TIP

Działająca głównie na terenie Afganistanu, Pakistanu i ChRL, Islamska Partia Turkiestanu (TIP) poinformowała o zajęciu sporej ilości sprzętu wojskowego afgańskich sił zbrojnych. Uzbrojenie i wyposażenie wojskowe przejęto po starciach z oddziałami wojsk lądowych Afganistanu. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia ukazujące m.in. samochód terenowy z rodziny HMMWV zajęty przez bojowników organizacji.

W ocenie komentatorów pokazywany w Internecie sprzęt wojskowy zdobyto na oddziałach stacjonujących na zachodzie kraju. W ostatnich tygodniach doszło bowiem do serii ataków na afgańskie oddziały rozlokowane w pobliżu granicy z Pakistanem. Przed kilkoma dniami informowano z kolei o udanym ataku na posterunek policji na terenie prowincji Logar. W jego wyniku zginąć miało ok. 20 funkcjonariuszy.

Od kilku tygodni pojawiają się meldunki o rosnącej liczbie ataków islamistów na pozycje afgańskich sił bezpieczeństwa. W powszechnej ocenie wzrost aktywności organizacji islamistycznych jest bezpośrednim następstwem zakończenia misji ISAF (Straty USA w Afganistanie, 2014-12-31). Stacjonujące w Afganistanie wojska zachodnie ograniczają się teraz głównie do szkolenia żołnierzy i policjantów oraz koordynacji pomocy materiałowej (Zgoda na Resolute Support, 2014-12-03).

Wato przypomnieć, że do tej pory największe straty materiałowe w walce z islamistami poniosły wojska lądowe Iraku. W wyniku czerwcowej ofensywy Państwa Islamskiego na północy kraju Irakijczycy stracili kilkaset pojazdów wojskowych, w tym czołgi M1A1-SA Abrams, transportery opancerzone M113, oraz samochody terenowe klasy MRAP i rodziny HMMWV (Abrams w rękach irackich islamistów, 2015-01-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.