Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec prób HMAS Adelaide

Marynarka wojenna, 10 lipca 2015

Australijski śmigłowcowiec desantowy zakończył pierwszy etap testów morskich. Okręt powrócił do stoczni producenta, BAE Systems Australia, w Williamstown.

W stoczni BAE Systems Australia w Williamstown trwają przygotowania do kolejnego etapu prób morskich przyszłego HMAS Adelaide (L01), drugiego śmigłowcowca desantowego typu Canberra, który trafi do Royal Australian Navy pod koniec br. / Zdjęcie: BAE Systems

Pierwszy etap testów morskich przyszłego HMAS Adelaide (L01) rozpoczął się w połowie czerwca, gdy okręt wyszedł w morze i skierował się w stronę bazy HMAS Kuttabul (Fleet Base East) na Garden Island, w Sydney (Próby morskie HMAS Adelaide, 2015-06-23). Próby przeprowadzono w dniach 17-26 czerwca, gdy desantowiec szedł w kierunku przyszłego portu macierzystego. Kontynuowano je również podczas drogi powrotnej do stoczni BAE Systems w Williamstown, na południowym wschodzie kraju.

Najbliższe tygodnie upłyną w Williamstown na zabudowywaniu wyposażenia pokładowego HMAS Adelaide i ocenie stanu technicznego okrętu, po pierwszym etapie testów morskich. Druga seria prób rozpocznie się w połowie sierpnia. Ocenione zostanie funkcjonowanie stacji obserwacji i analizy otoczenia, urządzeń łączności, modułów nawigacji satelitarnej i systemów samoobrony. Producent nie wyklucza przeprowadzenia operacji lotniczych z pokładu okrętu.

HMAS Adelaide, drugi australijski śmigłowcowiec desantowy typu Canberra, zostanie przekazany Royal Australian Navy (RAN, królewskiej marynarce wojennej Australii) pod koniec br. Okręt wejdzie do służby w 2016, po zakończeniu prób państwowych, połączonych ze szkoleniem i zgrywaniem załogi. Uzupełni w linii bliźniaczy HMAS Canberra (L02, HMAS Canberra w linii, 2014-11-28). Desantowiec będzie służył m.in. do transportu żołnierzy i zaopatrzenia na ląd. Może przyjąć na pokład do 1 tys. wojskowych, w tym żołnierzy desantu, oficerów dowodzących i członków załóg lotniczych. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.