Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

CZ ujawnia CZ 806 Bren 2

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 10 października 2015

W tym roku mają zakończyć się dostawy karabinków CZ 805 Bren zamówionych przez czeskie siły zbrojne. Z tej okazji producent zaprezentował zmodyfikowaną odmianę tej konstrukcji.

Kilka dni temu czescy generałowie i żołnierze 7. Brygady Zmechanizowanej mieli okazję zapoznać się z najnowszą, zmodyfikowaną wersją karabinka Bren - CZ 806. Została opracowana na podstawie doświadczeń żołnierzy ACR m.in. z działań w realnych warunkach bojowych w Afganistanie / Zdjęcie: ACR

Do końca 2015 narodowy czeski producent broni strzeleckiej Ceska Zbrojovka dostarczy do armii ostatnią partię z zamówionych cztery lata temu 17.678 karabinków CZ 805 Bren A1 i subkarabinków CZ 805 Bren A2. Zapowiadane są kolejne zakupy tych konstrukcji, aby do 2020 całkowicie zastąpiły w linii i w rezerwie dotychczas używane 7,62-mm karabinki vz. 58.

Już w 2011 pierwsze CZ 805 trafiły wraz z czeskimi żołnierzami do Afganistanu, gdzie broń została sprawdzona w warunkach bojowych. Ujawniły się tam też problemy wieku dziecięcego, na bieżąco modyfikowane przez przysłanych z kraju specjalistów. Narzekano na wysoką cenę broni (Ile kosztuje CZ 805 BREN?, 2014-08-16), bardzo dużą masę, kiepską ergonomię, jak też złe wyważenie broni podczas prowadzenia ognia. CZ 805 pierwszej serii produkcyjnej miały też bardzo długą, stałą kolbę z niewygodną poduszką policzkową. Żołnierze zwracali też uwagę na niekorzystnie ukształtowaną rękojeść napinania i dźwignie przełącznika. Co gorsza, w przeciwieństwie do niemal wszystkich nowoczesnych konstrukcji, suwadło nie zatrzymywało się w tylnym położeniu po zużyciu wszystkich nabojów z magazynka. Użytkownik nie mógł też łatwo rozłożyć systemu gazowego broni do czyszczenia.

W nowym Bren 2 znacznie poprawiono ergonomię i funkcjonalność konstrukcji. Manipulatory obsługiwane są intuicyjnie, a sama rękojeść napinania pozostaje nieruchoma podczas prowadzenia ognia. Dodano też znacznie lepszą kolbę o regulowanym położeniu stopki zakończonej wydatnym amortyzatorem / Zdjęcie: CZ

W toku produkcji zmieniono m.in. kolbę, wprowadzono powiększone skrzydełka przełącznika rodzaju ognia. W drugiej partii produkcyjnej zdecydowano się zastąpić komorę spustową. Stąd też pierwszych 7737 Brenów zasilanych jest z przezroczystych magazynków z tworzywa sztucznego konstrukcji CZ (zamiennie może być używany magazynek z niemieckiego H&K G36), wypinanych dźwignią podobną do AK. Pozostałe 9700 karabinków CZ 805 (200 pierwszej serii i wszystkie drugiej) mają naboje podawane z typowych magazynków od M16 (Wkrótce kontrakt na broń dla ACR, 2013-12-07). Dźwignie ich zwalniania znajdują się po obu stronach komory spustowej.

W dopracowanie broni zaangażowany był płk Josef Kopecky, dowódca czeskiej 7. Brygady Zmechanizowanej, dlatego on sam i jego żołnierze jako pierwsi mogli zapoznać się z nową, dopracowaną odmianą karabinka z Ceskiej Zbrojovki. 6 października na strzelnicy w Bzenec zaprezentowano karabinki CZ 806 Bren 2 A1 i subkarabinki CZ 806 Bren 2 A2 także szefowi sztabu generalnego ACR gen. broni Josefowi Becvarovi.

Karabinki rodziny Bren 2 były zapowiadane na targach zbrojeniowych DSEI w Londynie (DSEI 2015: CZ zapowiada karabinek Bren 2, 2015-09-18). To konstrukcja powstająca na bazie eksportowej odmiany CZ 807, która rywalizowała w indyjskim, anulowanym programie MCAR. Broń określana mianem CZ 806 jest dostosowana do amunicji 5,56 mm x 45 i 7,62 mm x 39, przy zachowaniu tej samej komory spustowej. Wymianie podlegać będzie jedynie lufa, zamek oraz magazynek. W odmianie kalibru 5,56 mm będzie to magazynek standardu M16, gdy broń będzie zasilana nabojem rosyjskim będzie zastosowany model o identycznych wymiarach górnej części kadłuba.

Zdjęcie pokazujące wprowadzone do CZ 806 zmiany. Najważniejsze obejmują komorę spustową i kolbę, choć wymieniono też system gazowy w zespole lufy / Zdjęcie: CZ

W CZ 806 Bren 2 wprowadzono wiele poprawek, postulowanych przez używających broni żołnierzy. Przede wszystkim odchudzono karabinek, głównie zdejmując nadmiar materiału z aluminiowej komory zamkowej, zmniejszając jego masę o 0,5 kg. Dla porównania masa subkarabinka CZ 805 Bren 1 A2 z 280-mm lufą wynosi 3,39/4,10 kg (bez przyrządów celowniczych i magazynka/z pełnym magazynkiem i pasem nośnym), gdy jego odpowiednika CZ 806 Bren 2 A2 z identyczną długością lufy – jedynie 2,76/2,99 kg.

Zrezygnowano też z dźwigni napinającej poruszającej się podczas strzału. W CZ 806 po napięciu jest ona rozłączona z suwadłem i pozostaje nieruchoma przy prowadzeniu ognia. Wprowadzono też nowy mechanizm gazowy, który rozkłada się do czyszczenia w znacznie prostszy sposób, niż w modelu CZ 805. Zmieniła się też liczba jego nastaw z dwóch na trzy. CZ 806 ma nową, składaną na prawy bok kolbę z tworzywa sztucznego o regulowanym położeniu stopki. Ta ostatnia kończy się wydatnym, demontowalnym amortyzatorem.

CZ 806 Bren 2 został znacznie odchudzony w porównaniu z pierwszą odmianą. Broń jest lżejsza o około 0,5 kg / Zdjęcie: CZ

Główną różnicą między pierwszą i drugą wersją Brena jest zmieniona komora spustowa. Już nie jest dzielona z osobnym modułem gniazda magazynka, w CZ 806 stanowi ona z nim jedną całość. Chwyt pistoletowy może być wyposażony w jedną z dwóch nakładek, dopasowujących go lepiej do dłoni strzelca o rozmiarze M i L. Bren 2 ma też nowy, ulepszony mechanizm spustowy. Konstruktorzy z CZ porzucili opcję serii 2-strzałowej. W modelu CZ 806 przełącznik rodzaju ognia ma jedynie trzy nastawy: zabezpieczony, ogień pojedynczy i ogień ciągły.

W karabinku zmieniono położenie manipulatorów wprowadzając dwie dźwignie zwalniania zespołu ruchomego z tylnego położenia, w którym pozostaje on po ostatnim strzale. Pierwsza jest niemal identyczna do znanej z M16, ulokowana po lewej stronie, wygodnie obsługiwana kciukiem ręki wkładającej do gniazda magazynek. Druga ukryta jest na przedniej ściance wnętrza osłony spustu. Ma kształt litery C, nacisk na dolną krawędź zwalnia suwadło z tylnego położenia, natomiast podniesienie palcem górnej pozwala je zablokować w położeniu inspekcyjnym. Wprowadzono też obustronny zwalniacz magazynka, umieszczony przed kabłąkiem, po obu stronach gniazda magazynka.

Szef sztabu czeskich sił zbrojnych podczas zapoznawania się z nową wersją karabinka Bren / Zdjęcie: ACR

Siły zbrojne Republiki Czeskiej, które w przyszłym roku planują zakup kolejnej partii broni wojskowej z Ceskiej Zbrojovki, zdecydują pewnie o zakupie nowej odmiany CZ 806. Akurat czeski minister obrony i generałowie doskonale rozumieją, że jak najszybsze przyjęcie broni do uzbrojenia zwiększa jej szanse eksportowe.

Niemniej, jeżeli taka decyzja zapadnie, będzie to oznaczało, że do czasu remontu głównego, czescy żołnierze będą dysponowali aż trzema wersjami karabinków Bren: CZ 805 Bren 1 z komorami spustowymi do czeskich magazynków, CZ 805 Bren 1 z komorami spustowymi do magazynków M16 oraz zmodyfikowanymi CZ 806 Bren 2, pod wieloma względami różniącym się od pierwotnego modelu. Może to przysporzyć w przyszłości wielu problemów logistycznych, związanych choćby z dostawami części zamiennych. W praktyce, w toku remontów za kilka lat, starsze modele zostaną pewnie dostosowane do najnowszego standardu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.