Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ile kosztuje CZ 805 BREN?

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 16 sierpnia 2014

W mediach Republiki Czeskiej pojawiły się kontrowersje dotyczące kosztów zakupu nowych 5,56-mm karabinków CZ 805 BREN A1/A2. Na zarzuty odpowiedziało ministerstwo obrony i sam producent.

5,56-mm karabinek CZ 805 BREN A1 z gniazdem do magazynków standardu M16. W takiej wersji broń jest obecnie kupowana przez siły zbrojne Republiki Czeskiej. Wraz z kompletem dodatkowego wyposażenia (pas nośny, nasadka do amunicji ślepej, bagnet z pochwą, osiem magazynków etc.), ale bez optyki i optoelektroniki, karabinek kosztuje czeskiego podatnika 91.124 korony (13,7 tys. zł) / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Jeden z dziennikarzy dziennika Lidove nowiny, Ondřej Stratilík zarzucił ministerstwu obrony, że kupuje nowe karabinki CZ 805 BREN A1 i subkarabinki BREN A2 za dwukrotnie więcej, niż wynosi koszt ich produkcji (Słowacy chcą kupić czeską broń, 2014-05-31; Wkrótce kontrakt na broń dla ACR, 2013-12-07). Zestawił cenę odmiany wojskowej, z wersją cywilną, CZ 805 BREN S1.

Samopowtarzalny karabinek dla strzelców sportowych BREN S1 kosztuje 45 tys. koron (6.780 zł). Tymczasem za wersję wojskową CZ 805 BREN A1/A2, niezależnie od długości lufy, czeski podatnik musi zapłacić 64.324 korony (9.695 zł). I to bez dodatkowego wyposażenia, akcesoriów, optyki i innych urządzeń elektronicznych.

Na czeskim rynku cywilny, strzelający tylko ogniem pojedynczym karabinek Radom Sport z Łucznika, czyli cywilna odmiana wz. 96 Beryl oferowany jest za 19,9 tys. koron (3.000 zł). Dla porównania, Wojsko Polskie płaci za wersję bojową 5,2 tys. zł (WP kupuje 5200 Beryli, 2014-07-31).

Odpowiedzi na zarzuty dziennikarza udzielił zarówno czeski resort obrony, jak i sam producent – Ceska Zbrojovka (CZ). Przedstawiciele wojska podkreślali, że nie można zestawiać cen broni wojskowej i cywilnej. Zwracali uwagę, że większa cena jest powodowana tym, że to broń samoczynno-samopowtarzalna, zdolna prowadzić ogień seryjny, a tym samym odmienna pod względem konstrukcji.

Uświadamiali też, że ACR nie kupuje samego karabinka, ale komplet strzelecki, w którego skład wchodzi oprócz broni też osiem 30-nabojowych magazynków, 17 dodatkowych akcesoriów, jak też 14-elementowy zestaw do czyszczenia i konserwacji. Tymczasem cywilny CZ 805 BREN S1 sprzedawany jest z dwoma magazynkami, wyciorem sznurowym i prostym zestawem do czyszczenia.

Lista akcesoriów dostarczanych wraz z każdym karabinkiem dla wojska, łącznie z łączną ceną całego pakietu dodatkowych elementów / Zdjęcie: CZ

Przedstawiciele ministerstwa obrony podkreślali, że karabinki dla armii spełniają bardziej wyśrubowane wymagania taktyczno-techniczne, muszą niezawodnie działać w każdych warunkach i w szerokim zakresie temperatur. Producent gwarantuje żywotność broni na poziomie 20 tys. strzałów. Dostarcza też materiały szkoleniowe, niezbędne rysunki, tablice szkoleniowe i diagramy, odpowiada też za przeszkolenie służb i instruktorów, rusznikarzy i wsparcie użytkowania. To wszystko także wpływa na ostateczną cenę broni.

Co więcej, wojskowe karabinki CZ 805 BREN A1/A2 poddawane są znacznie bardziej rygorystycznej kontroli jakości, są też zupełnie inaczej testowane. Z cywilnej wersji CZ 805 BREN S1 podczas próby działania oddaje się od 12 do 20 strzałów, gdy wojskowe normy wymuszają sprawdzenie każdego karabinka w trybie strzelania ogniem pojedynczym i ciągłym. Na ten test trzeba poświęcić blisko dwieście sztuk amunicji.

Przedstawiciele CZ ujawnili pełną listę akcesoriów do broni, w której skład wchodzi m.in. pas nośny, bagnet, pochwa do niego, wycior, nasadka do strzelania amunicją ślepą, cztery ładownice na magazynki, chwyt przedni, zestaw narzędzi, dodatkowe szyny montażowe. Poinformowali też, co jest nowością, że całość dodatkowego wyposażenia kompletowanego z pojedynczym karabinkiem to 26,8 tys. koron (4.040 zł). Cena ta nie obejmuje jednak kosztów ani celowników optycznych, kolimatorowych i noktowizyjnych ani innych urządzeń optoelektronicznych, jak laserowe wskaźniki celu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.