Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przebazowanie USS Theodore Roosevelt

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 24 listopada 2015

Po ponad 8 miesiącach wyczerpującej misji bojowej amerykański atomowy lotniskowiec USS Theodore Roosevelt wszedł do nowego portu macierzystego w Kalifornii.

W najbliższych latach portem macierzystym USS Theodore Roosevelt będzie Naval Air Station (NAS) North Island. CVN 71 zastąpił w San Diego inny z atomowych lotniskowców typu Nimitz, USS Ronald Reagan (CVN 76), który z kolei przebazowano do Yokosuki. Kilka tygodni wcześniej Japonię opuścił USS George Washington (CVN 73) przygotowujący się do programu wymiany paliwa jądrowego i przeglądu naprawczego (RCOH) / Zdjęcie: US Navy

Od wczoraj załoga atomowego lotniskowca USS Theodore Roosevelt (CVN 71), typu Nimitz, zapoznaje się z warunkami służby w nowym porcie macierzystym, Naval Air Station (NAS) North Island w zatoce San Diego, w Kalifornii. Amerykański okręt zakończył 8,5-miesięczną misję bojową, jedną z najważniejszych w jego 29-letniej służbie.

W połowie marca br. USS Theodore Roosevelt opuścił dotychczasowy port macierzysty w Naval Station Norfolk, w Wirginii i skierował się na wody Morza Śródziemnego (USS Theodore Roosevelt dookoła świata, 2015-03-12). Okręt stanął na czele lotniskowcowej grupy bojowej (CSG) 12, w skład której weszły również: krążownik rakietowy USS Normandy (CG 60), typu Ticonderoga i niszczyciele rakietowe USS Winston S. Churchill (DDG 81), USS Forrest Sherman (DDG 98) i USS Farragut (DDG 99), typu Arleigh Burke. Przez następne 8,5 miesiąca amerykański lotniskowiec wykonywał zadania bojowe na obszarach odpowiedzialności 5., 6. i 7. floty US Navy.

Najważniejszym zadaniem CSG 12 było wsparcie wysiłków wielonarodowej koalicji walczącej z bojówkarzami Ad-Daula al-Islamijja i innych organizacji islamistycznych, które od kilku lat destabilizują Irak i sąsiednią Syrię. Amerykańską grupę lotniskowcową wspierał w tych wysiłkach m.in. brytyjski niszczyciel rakietowy HMS Duncan (D 37), typ 45 (HMS Duncan wspiera działania CSG 12, 2015-07-08). Samoloty bojowe wchodzące w skład komponentu lotniczego CSG 12 przeprowadziły w tym czasie 1812 operacji lotniczych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.