Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Leopardy jeszcze w 2015?

Przemysł zbrojeniowy, 01 grudnia 2015

Według zgodnych zapewnień przedstawicieli przemysłu i Inspektoratu Uzbrojenia MON, umowa w sprawie modernizacji 142 czołgów Leopard 2A4 zostanie podpisana jeszcze przed końcem br.

Polskie Leopardy 2A4 w czasie przeglądu F6 w WZM w Poznaniu, w 2013 / Zdjęcie: Michał Likowski

Modernizację ma zrealizować ZM Bumar-Łabędy i OBRUM, we współpracy z jednym z trzech partnerów zagranicznych (PGZ zmodernizuje Leopardy, 2015-02-17). Propozycje zgłosiły turecka Aselsan oraz dwa niemieckie podmioty: Rheinmetall i Krauss-Maffei Wegmann. Polska spółka przedstawiła MON wszystkie oferty, wraz ze swoją rekomendacją wyboru jednej z nich.

Decyzja Inspektoratu Uzbrojenia powinna zapaść jeszcze w br. Według szefa tej instytucji, gen. bryg. Adama Dudy, obecnie trwają ostatnie przygotowania dotyczące podpisania umowy. Planuje się, że nastąpi to do końca 2015. Data ta jest również ważna z punktu widzenia przemysłu: podpisane umowy z zagranicznymi partnerami – zawierające także zobowiązania finansowe i techniczne – obowiązują właśnie do końca br.

Ostateczny zakres proponowanej modernizacji nie został ujawniony. Wiadomo, że wojsko wymaga większej liczby zmian, niż w pierwotnej specyfikacji. Nieoficjalne informacje wskazują też na szerszy udział w przedsięwzięciu polskich przedsiębiorstw. Jeżeli wstępne założenia zostaną zrealizowane, może on osiągnąć nawet połowę wartości zlecenia.

Dotychczasowe ustalenia wskazują, że wybrany partner zagraniczny – współpracując ze stroną polską – przygotuje prototyp wozu, który następnie przejdzie serię badań. Prawdopodobnie wykona też serię przedseryjną. Zdecydowana większość czołgów zostanie jednak zmodernizowana w ośrodku gliwickim. Zakończenie programu przewidziano na lata 2019-2020. Wojsko chce, by w wyniku modernizacji i związanych z tym remontów, wydłużyć resurs Leopardów 2A4 o 30 lat.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.