7 i 8 sierpnia odbyły się uroczyste obchody święta 10. Brygady Kawalerii Pancernej. Jednostka ta wyposażona jest w czołgi Leopard 2A4.
Obecna nazwa i struktura jednostki czyli 10. Brygada Kawalerii Pancernej została przyjęta w 1995, choć tradycje jednostki sięgają końca II wojny światowej (sformowanego w 1944 29. Pułku Piechoty, który brał udział w walkach nad Nysą Łużycką, pod Budziszynem i Dreznem). 5 sierpnia 2000 jednostce nadano imię generała broni Stanisława Maczka. Święto brygady zostało ustanowione 8 sierpnia, aby uczcić rocznicę wejścia do walki w 1944 roku w Normandii 2. Pułku Pancernego 1. Dywizji Pancernej i jej udziału w bitwie pod Falaise.
Dwudniowe obchody rozpoczęły się już 7 sierpnia w czwartek, jednak główną część uroczystości zaplanowano na piątek. Rozpoczynał ją apel na placu garnizonowym, w trakcie którego nastąpiło wręczenie decyzji o mianowaniu na wyższe stopnie, wręczenie odznaczeń wojskowych – Gwiazd Iraku, Czadu i Afganistanu oraz resortowych. Uroczystości przewodniczył nowy dowódca brygady płk Maciej Jabłoński, mianowany w czerwcu 2014.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. Jarosław Mika, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Marek Tomaszycki, gen. dyw. Mirosław Różański i gen. bryg. Cezary Podlasinski. Na uroczystości pojawili się też weterani z 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Niestety, zabrakło wśród nich porucznika Edmunda Szczyrba, przyjaciela świętoszowskiej brygady, żołnierza 10. Pułku Strzelców Konnych. Porucznik zmarł 25 lipca 2014, w wieku 90 lat, tuż przed świętem brygady.
Po okolicznościowych przemówieniach, wygłoszonych między innymi przez dowódcę 10. Brygady i wojewodę dolnośląskiego, miała miejsce defilada. Przy dźwiękach orkiestry prezentowały się poszczególne pododdziały jednostki, a następnie miał miejsce pokaz dynamiczny. Zaprezentowano sprzęt używany przez brygadę m.in. innymi czołgi Leopard 2A4 w sile kompani, bojowe wozy piechoty BWP-1, wozy dowodzenia M113G2 i M577G2, wozy ewakuacji medycznej M113G2 KrKw, wozy dowódcze ZWD-1, mosty czołgowe BLG-67 i Biber, zestaw do minowania narzutowego ISM Kroton, artyleryjsko-rakietowy zestaw przeciwlotniczy ZSU-23-4-MP Biała, samobieżne haubice 2S1 Goździk. Duże zainteresowanie wzbudziła też odrestaurowana tankietka (lekki czołg rozpoznawczy) TK-S z Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu.
Na wystawie pokazano też, trzy wykorzystywane przez 10. BKPanc, czołgi Leopard 2A5, przekazane do Ośrodka Szkolenia Leopard (KWM dostarczy WP dwa Leopardy-NJ, 2014-01-29). Jego zadaniem jest trening obecnych i przyszłych czołgistów m.in. przy wykorzystaniu trenażerów. Niestety, urządzenia treningowe pozyskane 10 lat temu są coraz bardziej zawodne, co więcej, MON nie podjął nadal decyzji o zakupie nowych trenażerów do przekazywanych Polsce czołgów Leopard 2A5.
Jest to odwrócenie sytuacji sprzed dekady, kiedy to najpierw solidnie w kraju i za granicą wyszkolono żołnierzy, przetłumaczono odpowiednią dokumentację, a następnie przejęto ich wyposażenie. Obecnie do kraju trafiają szybko nowsze czołgi, ale nie ma dla nich ani instrukcji, ani przeszkolonych załóg. I jeszcze przez kilka lat nie będzie, bo tyle zajmuje odpowiedni trening pancerniaka. Oznacza to, że nowe czołgi jeszcze długo będą wykorzystywane jedynie podczas defilad.
Warto dodać, że do 2018 brygadę może czekać zastąpienie dotychczas używanych gąsienicowych transporterów opancerzonych M113G1/G2 nowymi pojazdami (Tańsi następcy M113, 2012-02-25; Następcy M113 do 2018, 2009-09-14). Obecne plany mówią o pozyskaniu od Amerykanów nowszych odmian tych wozów wraz z bardzo dużym pakietem części zamiennych zarówno dla 10. Brygady ze Świętoszowa, jak i 34. Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, do której ostatecznie trafi 116 Leopardów 2A5 (PKP przewozi Leopardy , 2014-05-16; Druga partia Leopardów trafi do Żagania, 2014-01-27).
Nadal nie podjęte zostały też decyzje w sprawie modernizacji używanych przez świętoszowskich czołgistów Leopardów 2A4 do nowego standardu (Rywalizacja o modernizację polskich Leopardów, 2013-12-11). Warto dodać, że ma przy tej okazji ulec zmianie uzbrojenie strzeleckie czołgów – stare niemieckie uniwersalne karabiny maszynowe MG3 z lat 1970. zastąpić mają nowe polskie UKM-2000M (Zmodyfikowany UKM-2000M od 2015?, 2014-02-15).
Po zakończeniu defilady można było, cały używany przez brygadę sprzęt, oglądać na specjalnej wystawie. Wszystkie wozy pozostawały otwarte dla gości a opiekujący się poszczególnymi pojazdami żołnierze pomagali i odpowiadali na pytania zwiedzających. Po pokazach i wystawach rozpoczęła się część artystyczna, pokazy pojazdów historycznych czy walk wręcz. Dzisiaj odbędzie się uroczysty bal brygady, w którym poza żołnierzami 10. BKPanc, wezmą udział zaproszeni goście.
10. Brygada Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka z siedzibą w Świętoszowie, wchodzi w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Żołnierze tworzący tę brygadę mogą pochwalić się doświadczeniem w służbie w misjach zagranicznych. Świętoszowscy pancerniacy brali udział w misjach pokojowych KFOR w Kosowie (w 2000 i 2001) oraz w I, II, IV i VIII Polskim Kontyngencie Wojskowym Irak w ramach operacji Iraqi Freedom w Iraku.
W 2007 z brygady wydzielono dowództwo I zmiany PKW Afganistanie a w rok później część 10. BKPanc brała udział w I zmianie PKW Czad. Także podczas II zmiany PKW Czad w 2008-2009 trzon kontyngentu stanowili żołnierze ze Świętoszowa.
Pancerniacy byli też główną siłą VIII zmiany PKW Afganistan w 2010-2011. Po raz pierwszy brygada tak licznie uczestniczyła w misji zagranicznej. W działaniach wzięło udział około 1,3 tys. żołnierzy, tworzących m.in. oba zgrupowania bojowe Kontyngentu. Od listopada 2013 do czerwca 2014 żołnierze 10. BKPanc stanowili trzon XIV zmiany PKW Afganistan. Dowodził nim były dowódca brygady gen. bryg. Cezary Podlasiński.