Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rozbudowa litewskiej armii

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 19 stycznia 2016

W miniony piątek oficjalnie sformowano nową brygadę wojsk lądowych Litwy.

15 stycznia w Kłajpedzie odbyła się uroczystość oficjalnego sformowania Brygady Piechoty Zmotoryzowanej Žemaitija / Zdjęcie: MO Litwy

Oficjalnie od zeszłego piątku, a formalnie od 1 stycznia, litewskie wojska lądowe dysponują 2 samodzielnymi brygadami piechoty. Pod koniec minionego tygodnia w Kłajpedzie powołano do życia nową Brygadę Piechoty Zmotoryzowanej Žemaitija. Na jej czele stanął podpułkownik Artūras Radvilas. Nowy związek taktyczny uzyska całkowitą zdolność bojową w 2021.

Dowództwo Brygady Piechoty Zmotoryzowanej zlokalizowano w Kłajpedzie. W jej składzie znalazł się batalion piechoty Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų (dragonów Wielkiego Księcia Litewskiego Butygejda), z siedzibą w Kłajpedzie i batalion piechoty zmechanizowanej Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio (Wielkiego Księcia Litewskiego Kiejstuta) z Taurogów, który dotychczas podporządkowany był dowództwu Brygady Piechoty Zmechanizowanej Geležinis Vilkas (Żelazny Wilk).

W br. sformowane zostaną kompanie rozpoznania, łączności i wsparcia logistycznego, które będą całkowicie podporządkowane dowództwu brygady Žemaitija. Z kolei w przyszłym roku rozpocznie się tworzenie 2 dodatkowych batalionów: piechoty i artylerii, które do końca dekady wejdą w skład nowego związku taktycznego. W tym samym czasie rozpocznie się reforma struktury brygady Geležinis Vilkas, w skład której docelowo wchodzić mają 4 bataliony piechoty i pojedynczy batalion artylerii.

Rozbudowa ilościowa wojsk lądowych Litwy jest kolejnym etapem podnoszenia zdolności obronnych kraju. Temu samemu celowi służą liczne programy zbrojeniowe, realizowane przez Wilno od kilku lat. W przyszłości Litwini wprowadzą do służby m.in. 21 155-mm samobieżnych armatohaubic PzH 2000 (Litwini zapoznają się z obsługą PzH 2000, 2015-11-26), pochodzących z zapasów magazynowych Bundeswehry, a także 88 wozów bojowych GTK (Gepanzerte Transport-Kraftfahrzeug) Boxer 8x8 od niemiecko-holenderskiej spółki Artec GmbH (Litwa wybiera Boxery, 2015-12-11). Pod koniec 2015 rząd USA wydał zgodę na sprzedaż Litwie 220 przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin wraz z wyposażeniem dodatkowym (Litwa zamawia Javeliny, 2015-12-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.