Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

DND ujawnia RGW 110

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 15 maja 2016

Dynamit Nobel Defence ujawnił nowy 110-mm granatnik przeciwpancerny RGW 110, który ma zastąpić w Panzerfausta 3 w uzbrojeniu Bundeswehry.

Makieta nowego 110-mm jednorazowego granatnika przeciwpancernego Dynamit Nobel Defence RGW 110 rozwijana na zlecenie Bundeswehry. W konstrukcji zastosowano sprawdzone głowice bojowe z DM12A1/DM32, jednak ukryte wewnątrz wyrzutni. Masa RGW 110 ma wynosić ok. 10 kg i być mniejsza od dotychczas używanych odmian Panzerfausta 3

Dynamit Nobel Defence (DND), zaprezentował na odbywającej się w Unterlüß konferencji Land Force Symposium makietę 110-mm granatnika przeciwpancernego RGW 110 (co jest niemieckim skrótem od rückstoßfreie Granat-Waffe i jednocześnie angielskim od Recoilles Grenade Weapon) z bezodrzutowo-rakietowym mechanizmem miotającym, rozwijanego na zlecenie niemieckich sił zbrojnych.

Bundeswehra zamierza zastąpić obecnie używane 60-mm Panzerfausty 3 (Więcej niemieckiej broni dla Kurdów, 2015-12-19). Seryjna produkcja rozpoczęła się w 1989, a oficjalnie oryginalny DM12 trafił do uzbrojenia w 1992. Skuteczniejszy model DM12A1 (Panzerfaust 3-T) z tandemową głowicą kumulacyjną (stąd T w nazwie od Tandemhohlladung lub Tandem) zaczął go zastępować od 1998. W rok później przyjęto przeznaczoną do niszczenia umocnień i budynków wersję DM32 (Panzerfaust 3-BF; Bunkerfaust). Niemiecka armia jest nadal zadowolona ze skuteczności używanych 110-mm pocisków przeciwpancernych DM12A1/BS71 i nowszych DM22 (Panzerfaust 3-IT; przy zastosowaniu skomputeryzowanego systemu celowniczego Dynarange/Simrad IS2000 skuteczny zasięg wzrasta do 600 m) oraz burzących DM32/BS72, jednak liczy na wprowadzenie nowocześniejszej, lżejszej i bardziej celnej wyrzutni, lepiej chroniącej samą głowicę.

DND uczestniczy z 90-mm RGW 90 HH w postępowaniu na dostawy 20 tys. jednorazowych granatników przeciwpancernych dla Wojska Polskiego. Konstrukcja ma zastąpić rgppanc-7  i RPG-76 Komar. Będzie to broń nieetatowa, obsługiwana przez wszystkich żołnierze. Pozwoli to zwolnić do innych zadań dotychczasowe dwuosobowe zespoły przeciwpancerne: celowniczego i amunicyjnego rgppanc-7 / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

DND, od 2004 część izraelskiego koncernu Rafael Advance Defense System i producent Panzerfausta 3 (choć część jego elementów, jak moduł spustowy dostarczany jest przez innych wytwórców, jak Heckler & Koch), otrzymał środki na prace badawczo-rozwojowe mające doprowadzić do stworzenia nowego systemu przeciwpancernego jednorazowego użytku. Obecnie trwają pierwsze badania 110-mm granatnika, o jednym z największych kalibrów dotychczas oferowanych na rynku.

Przedstawiciel DND, Michael Humbek, poinformował RAPORT-wto, że zrezygnowanie z nadkalibrowej głowicy i umieszczenie jej wewnątrz gładkolufowej wyrzutni wykonanej z włókna szklanego poprawiło celność systemu. Wynika ze zmiany kalibru z 60 na 110 mm, a co za tym idzie odmiennej charakterystyki spalania materiałów miotających podczas strzału. Prędkość wylotowa pocisku jest większa, z 150-160 m/s wzrosła do ponad 200 m/s.

Niemiecka armia nie chce, aby broń była jak najlżejsza, ale staramy się, aby masa RGW 110 nie przekroczyła 10 kg. Jednorazowy granatnik przeciwpancerny traktowany jest jako defensywna broń ostatniej szansy i Bundeswehra nie uważa, aby musiał być bardzo lekki, bo nie jest używany w ataku, przekazał RAPORT-wto Humbek. Niemniej, RGW 110 będzie lżejszy od mających masę 15,6 kg odmian DM12A1/DM22/DM32 (z tego 2,3 kg to moduł spustowy z celownikiem, a 13,3 kg jednorazowa wyrzutnia-pojemnik transportowy z głowicą).

Dynamit Nobel Defence uczestniczy w postępowaniu na dostawy 20 tys. jednorazowych granatników przeciwpancernych dla Wojska Polskiego z modelem RGW 90 HH kalibru 90 mm (Jednorazowy granatnik dla WP?, 2012-09-25; RGW-90 w Słowenii, 2008-06-20). Niemieckie przedsiębiorstwo przez lata oferowało swoje konstrukcje razem z ZM Dezamet. W wyniku porozumienia powstał wówczas m.in. pocisk do polskich rgppanc-7 (rodzime oznaczenie radzieckich RPG-7W/D) z 110-mm głowicą z Panzerfausta 3, nadal proponowany przez DND. Michael Humbek poinformował, że obecnie, gdy Dezamet współpracuje z NAMMO, Dynamit Nobel Defence podpisał umowę o kooperacji z ZM Mesko. Jeżeli RGW 90 HH zostanie wybrany przez polskie Siły Zbrojne, to ma zostać spolonizowany, a część jego produkcji będzie realizowana w Skarżysku-Kamiennej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra