Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsza bliskowschodnia misja HMAS Perth

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 07 czerwca 2016

Australijska fregata rozpoczęła pierwszą misję bojową w ramach operacji Manitou.

Fregata rakietowa HMAS Perth (FFH 157) tuż przed wyjściem w morze i rozpoczęciem pierwszej w swojej historii misji bojowej w ramach operacji Manitou / Zdjęcie: MO Australii

Wczoraj bazę HMAS Stirling w Australii Zachodniej opuściła fregata rakietowa HMAS Perth (FFH 157), typu Anzac. Najbliższe miesiące jej 192-osobowa załoga poświęci służbie w Zatoce Perskiej i Adeńskiej, na Morzu Czerwonym, a także na zachodnich wodach Oceanu Indyjskiego. Jednostka weźmie udział w operacji Manitou, która jest wkładem Australii w wysiłki społeczności międzynarodowej w walkę z przemytem ludzi, broni i narkotyków w pobliżu Afryki i w regionie Bliskiego Wschodu.

HMAS Perth będzie przeczesywać wspomniane akweny w poszukiwaniu grup piratów morskich i przemytników. Australijczycy mają powstrzymywać próby przemytu kontrabandy, w tym narkotyków i innych środków odurzających, a także uzbrojenia, dążąc do osłabienia lokalnych ugrupowań ekstremistycznych, które czerpią zyski z tego procederu. Australijska fregata będzie służyć w jednej z trzech grup zadaniowych (Combined Task Force 150, CTF-150), wchodzących w skład Combined Maritime Forces (CMF).

Od 1990 okręty Royal Australian Navy (królewskiej marynarki wojennej Australii) wykonały aż 62 misje bojowe w regionie. Przed kilkoma dniami patrol bojowy zakończyła fregata rakietowa HMAS Darwin (FFG 04), typu Adelaide. W ciągu kilku ostatnich dni maja jednostka zdołała powstrzymać 3 próby przemytu narkotyków. Australijczycy przechwycili ładunek 952 kg heroiny (Sukces antynarkotykowy HMAS Darwin, 2016-06-02).

HMAS Perth jest pierwszą ze zmodernizowanych fregat rakietowych typu Aznac, która weźmie udział w operacji Manitou. W ostatnich latach okręt przeszedł remont i modernizację, połączoną z wydłużeniem jego trwałości użytkowej. Program modernizacyjny zakładał m.in. wyposażenie jednostki w nowe urządzenia obserwacji i analizy pola walki, w tym m.in. radary nawigacyjne SharpEye Kelvin Hughesa, systemy wykrywania i śledzenia celów w podczerwieni Vampir-NG (Veille Air-Mer Panoramique Infrarouge Nouvelle Génération) Sagema i unowocześniony system zarządzania walką szwedzkiego Saaba (Modernizacja Anzaców, 2015-10-09).

Okręt został również uzbrojony w zestawy przeciwlotnicze / przeciwrakietowe RIM-162 Evolved SeaSparrow Missile (Próby morskie HMAS Anzac, 2014-11-11). Przystosowano go też do przyjmowania na pokładzie śmigłowców morskich MH-60R (Pierwszy symulator dla MH-60R, 2015-03-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.