Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Australijskie MU90 przyjęte do służby

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 09 października 2013

Po kilkuletnim okresie prób zakupione przez Australię torpedy MU90 zostały w końcu przyjęte do służby.

Odpalenie MU90 z pokładu HMAS Stuart (FFH 153) / Zdjęcie: MO Australii

Na zakup produkowanych przez EuroTorp MU90 Królewska Marynarka Wojenna Australii (RAN) zdecydowała się w połowie minionej dekady. Ich nabycie miało pozwolić na wycofanie ze służby ówcześnie użytkowanych lekkich torped Mk 46, przenoszonych przez fregaty typów Adelaide i Anzac. W przypadku tych pierwszych, wymiana uzbrojenia odbyła się w ramach realizacji programu modernizacji FFG Upgrade.

Dostawy i wdrażanie do służby australijskich MU90 realizowane były przez konsorcjum Djimindi Alliance, w skład którego wchodzą: odpowiadająca za zakupy i eksploatację sprzętu wojskowego rządowa Defence Materiel Organisation (DMO), Thales Australia oraz EuroTorp. W cały proces zaangażowano również RAN oraz podległe jej Test Evaluation Analysis Authority, a także Defence Science and Technology Organisation (DSTO).

Ostatnie lata to okres wyposażania okrętów w omawiane torpedy oraz szeroko zakrojonych prób morskich. Ich kulminacją było sierpniowe wystrzelenie MU90 z pokładu fregaty typu Anzac, HMAS Stuart (FFH 153) w kierunku zanurzonego celu pozorującego wrogi OP. Pozwoliło to na nadanie torpedom Operational Release Status, umożliwiającego ich oficjalne przyjęcie do służby. W przyszłości MU90 mają być przenoszone także przez budowane właśnie niszczyciele przeciwlotnicze typu Hobart (Kil Hobarta skompletowany, 2013-07-09).

Lekkie torpedy MU90 zostały opracowane przez spółkę EuroTorp, kontrolowaną przez: francuskie DCNS (26%), należącą do włoskiej Finmeccanica, Whitehead Alenia Sistemi Subacquei (50%) oraz wchodzący w skład francuskiej Thales Group, Thales Underwater Systems (24%). Na ich zakup zdecydowały się także Dania, Francja (Caiman z MU90, 2013-09-09), Niemcy, Polska (Transport pod parasolem, 2013-02-18; Osłona transportu morskiego, 2012-10-16) i Włochy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.