Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Australijskie MU90 przyjęte do służby

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 09 października 2013

Po kilkuletnim okresie prób zakupione przez Australię torpedy MU90 zostały w końcu przyjęte do służby.

Odpalenie MU90 z pokładu HMAS Stuart (FFH 153) / Zdjęcie: MO Australii

Na zakup produkowanych przez EuroTorp MU90 Królewska Marynarka Wojenna Australii (RAN) zdecydowała się w połowie minionej dekady. Ich nabycie miało pozwolić na wycofanie ze służby ówcześnie użytkowanych lekkich torped Mk 46, przenoszonych przez fregaty typów Adelaide i Anzac. W przypadku tych pierwszych, wymiana uzbrojenia odbyła się w ramach realizacji programu modernizacji FFG Upgrade.

Dostawy i wdrażanie do służby australijskich MU90 realizowane były przez konsorcjum Djimindi Alliance, w skład którego wchodzą: odpowiadająca za zakupy i eksploatację sprzętu wojskowego rządowa Defence Materiel Organisation (DMO), Thales Australia oraz EuroTorp. W cały proces zaangażowano również RAN oraz podległe jej Test Evaluation Analysis Authority, a także Defence Science and Technology Organisation (DSTO).

Ostatnie lata to okres wyposażania okrętów w omawiane torpedy oraz szeroko zakrojonych prób morskich. Ich kulminacją było sierpniowe wystrzelenie MU90 z pokładu fregaty typu Anzac, HMAS Stuart (FFH 153) w kierunku zanurzonego celu pozorującego wrogi OP. Pozwoliło to na nadanie torpedom Operational Release Status, umożliwiającego ich oficjalne przyjęcie do służby. W przyszłości MU90 mają być przenoszone także przez budowane właśnie niszczyciele przeciwlotnicze typu Hobart (Kil Hobarta skompletowany, 2013-07-09).

Lekkie torpedy MU90 zostały opracowane przez spółkę EuroTorp, kontrolowaną przez: francuskie DCNS (26%), należącą do włoskiej Finmeccanica, Whitehead Alenia Sistemi Subacquei (50%) oraz wchodzący w skład francuskiej Thales Group, Thales Underwater Systems (24%). Na ich zakup zdecydowały się także Dania, Francja (Caiman z MU90, 2013-09-09), Niemcy, Polska (Transport pod parasolem, 2013-02-18; Osłona transportu morskiego, 2012-10-16) i Włochy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.