Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Awaria USS Zumwalt

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 23 listopada 2016

Awaria układu napędowego utrudniła amerykańskiemu okrętowi przejście przez Kanał Panamski.

Niedawna awaria USS Zumwalt była drugą, jaka przydarzyła się okrętowi w ostatnich miesiącach. We wrześniu jednostka przeszła naprawę układu napędowego w Norfolk / Zdjęcie: USN

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, kiedy niszczyciel rakietowy USS Zumwalt (DDG 1000), typu Zumwalt, przechodził przez Kanał Panamski. Z niewyjaśnionych dotąd przyczyn doszło wówczas do awarii układu napędowego, wskutek czego okręt nie mógł opuścić kanału. Utrata manewrowości doprowadziła też do zderzenia jednostki z jedną ze ścian obiektu, w wyniku czego uszkodzono kadłub.

Okręt odholowano do nieczynnej już Rodman Naval Base, eksploatowanej w przeszłości przez US Navy. Na miejscu jednostka przejdzie przegląd naprawczy, w trakcie którego służby techniczne postarają się usunąć przyczynę awarii. Następnie USS Zumwalt wznowi podróż do portu macierzystego w San Diego (USS Zumwalt w drodze do San Diego, 2016-09-08).

USS Zumwalt jest pierwszym z 3 amerykańskich niszczycieli rakietowych typu Zumwalt. Okręt przyjęto do służby 15 października (USS Zumwalt w linii, 2016-10-15). Po dotarciu do San Diego jednostka przejdzie ostatnie prace stoczniowe, podczas których na jej pokładzie zamontowane zostaną kluczowe elementy wyposażenia, w tym urządzenia obserwacyjne i uzbrojenie.

Jedną z unikatowych cech tej futurystycznej konstrukcji miało być główne uzbrojenie artyleryjskie w postaci dwóch 155-mm armat morskich Advanced Gun System (AGS) z lufami o długości 62 kalibrów. Działa miały wystrzeliwać precyzyjne, kierowane pociski Long Range Land Attack Projectile (LRLAP), zdolne do rażenia celów lądowych na dystansie do 150 km. W ostatnich tygodniach przedstawiciele US Navy przyznali, że Zumwalty najprawdopodobniej nie zostaną uzbrojone w LRLAP ze względu na ich zbyt duży koszt jednostkowy, wynoszący ok. 0,8-1 mln USD (3,3–4,1 mln zł, Zumwalty bez amunicji , 2016-11-15). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.