Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USS John S. McCain na Wyspach Spratly

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 10 sierpnia 2017

Amerykański niszczyciel rakietowy przeszedł nieopodal jednej z raf wchodzących w skład archipelagu Spratly, który jest przedmiotem sporów terytorialnych państw basenu Morza Południowochińskiego.

Okręty US Navy, korzystając z prawa swobodnej żeglugi, regularnie przechodzą w pobliżu wysp na Morzu Południowochińskim, które znajdują się pod kontrolą ChRL / Zdjęcie: USN

Źródła w Departamencie Obrony USA miały potwierdzić, że niszczyciel rakietowy USS John S. McCain (DDG 56), typu Arleigh Burke, przeszedł dziś w odległości mniejszej niż 22 km od rafy Mischief, wchodzącej w skład archipelagu Spratly na Morzu Południowochińskim. Obszar, na którym od lat rozbudowywana jest infrastruktura wojskowa, znajduje się pod kontrolą ChRL.

Przejście USS John S. McCain nieopodal rafy Mischief miało stanowić wyraz niezadowolenia rządu amerykańskiego z polityki regionalnej prowadzonej przez ChRL. Waszyngton od lat krytykuje ekspansywny w jego ocenie charakter działań władz chińskich, które wysuwają żądania terytorialne wobec większości Morza Południowochińskiego. Prowokacyjne zbliżanie się okrętów US Navy do wysp kontrolowanych przez Pekin jest uważane w USA za jeden ze sposobów wsparcia lokalnych sojuszników, w tym Filipin i Wietnamu, którzy pozostają w opozycji do posunięć Państwa Środka.

Na uwagę zasługuje fakt, że dzisiejsze przejście USS John S. McCain w pobliżu jednej z chińskich wysp na Morzu Południowochińskim było trzecim tego typu incydentem od kiedy władze w USA objął prezydent Donald Trump. Do ostatniego zdarzenia doszło w lipcu, gdy inny z niszczycieli typu Arleigh Burke, USS Stethem (DDG 63), zbliżył się do wyspy Triton na archipelagu Wysp Paracelskich (USS Stethem blisko Wysp Paracelskich, 2017-07-03). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra