Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA sprzedadzą uzbrojenie do Wietnamu

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 23 maja 2016

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział całkowite zniesienie embarga na sprzedaż uzbrojenia do Wietnamu.

Prezydenci USA i Wietnamu, Barack Obama i sprawujący swój urząd od 2 kwietnia Trần Đại Quang, podczas dzisiejszego oficjalnego spotkania w Hanoi / Zdjęcie: Rząd Wietnamu

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Hanoi prezydent Obama ogłosił decyzję o zniesieniu obowiązującego od blisko 50 lat embarga na sprzedaż uzbrojenia do Wietnamu. Waszyngton zezwoli amerykańskim producentom na nawiązanie współpracy z przedstawicielami lokalnego przemysłu zbrojeniowego i przedstawienie swojej oferty ministerstwu obrony Wietnamu. Amerykanie liczą, że rodzime przedsiębiorstwa odegrają kluczową rolę w modernizacji wietnamskich sił zbrojnych.

Zgoda na zniesienia embarga dla Wietnamu jest zwieńczeniem wieloletnich zabiegów dyplomatycznych, zainicjowanych przez poprzedników Obamy. Ich celem było unormowanie relacji polityczno-wojskowych z dawnym zimnowojennym adwersarzem. Warto przypomnieć, że już w 2014 Waszyngton zgodził się na poluzowanie regulacji prawnych, wydając zgodę na sprzedaż Wietnamczykom niebojowego sprzętu wojskowego i pomoc szkoleniową (USA dozbrajają Wietnam, 2015-03-10; USA dozbroją Wietnam, 2014-10-03).

Mimo stanowczych zaprzeczeń prezydenta Obamy wielu komentatorów uważa, że decyzja o zniesieniu embarga jest podyktowana rywalizacją strategiczną z ChRL (Kolejna prowokacja USN, 2016-05-10). Pekin i wiele mniejszych państw regionu pozostaje w sporze terytorialnym, którego przedmiotem jest Morze Południowochińskie (ChRL tłumaczy się z prowokacji, 2016-04-19; Chińskie myśliwce na Wyspach Paracelskich, 2016-04-15).

Ogłoszona dziś decyzja prezydenta Obamy jest okazją do dywersyfikacji źródeł dostaw uzbrojenia do Wietnamu. Od lat głównym producentem wietnamskiego sprzętu wojskowego pozostaje FR. Hanoi pozyskało m.in. rosyjskie fregaty rakietowe typu Gepard (proj. 1166.1, Wodowanie wietnamskiego Geparda, 2016-04-28), a także serię konwencjonalnych okrętów podwodnych proj. 636 Warszawianka (Da Nang w Wietnamie, 2016-02-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.