Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejna prowokacja USN

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 10 maja 2016

Władze ChRL oskarżyły USA o kolejną celową prowokację po tym, gdy amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke przeszedł w poblizu spornej wyspy Fiery Cross.

USS William P. Lawrence przeszedł dziś w pobliżu sztucznej wyspy Fiery Cross na Morzu Południowochińskim. Wydarzenie zostało określone przez ChRL jako prowokacja / Zdjęcie: US Navy

Niszczyciel rakietowy USS William P. Lawrence (DDG 110), typu Arleigh Burke, znalazł się dziś w odległości ok. 20 km od sztucznej wyspy Fiery Cross na Morzu Południowochińskim. Okręt przeszedł wodami, nad którymi faktyczną kontrolę sprawuje ChRL. Incydent został określony przez Pekin jako prowokacja i spotkał się z odpowiedzią chińskich sił zbrojnych.

W reakcji na pojawienie się USS William P. Lawrence (DDG 110) w pobliżu Fiery Cross poderwano dwa chińskie samoloty bojowe. Ponadto, przejście amerykańskiego okrętu śledziły 3 jednostki nawodne należące do Marynarki Wojennej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ChRL lub straży wybrzeża. Podobne środki zastosowano w odpowiedzi na pojawienie się innego z niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke, USS Curtis Wilbur (DDG 54), w pobliżu wyspy Triton na Morzu Południowochińskim (USA prowokują w Azji, 2016-02-01).

Wody Morza Południowochińskiego stały się w ostatnich latach przedmiotem licznych sporów terytorialnych, prowadzonych przez ChRL i inne państwa regionu. Pekin, wykorzystując dominację ekonomiczno-wojskową nad pozostałymi krajami, konsekwentnie realizuje swoją politykę regionalną, stosując metodę faktów dokonanych (ChRL tłumaczy się z prowokacji, 2016-04-19; Prowokacje na M. Południowochińskim, 2016-01-08).

Budowa sztucznych wysp i wznoszenie na nich obiektów, które mogą posłużyć do celów wojskowych, niepokoją nie tylko lokalnych graczy politycznych, ale także USA. Waszyngton wyraża swoje zdecydowane poparcie dla lokalnych sojuszników, dostarczając im uzbrojenie (Nowy filipiński okręt badawczy, 2016-04-29), a także prowadząc wspólne działania bojowe na spornych akwenach (Amerykańsko-filipińskie patrole, 2016-04-14). Zaangażowanie USA w regionalne spory terytorialne jest mocno krytykowane przez ChRL (Zakaz dla USS John C. Stennis , 2016-05-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.