Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chińskie myśliwce na Wyspach Paracelskich

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 15 kwietnia 2016

CHRL przebazowały na jedną z Wysp Paracelskich eskadrę samolotów myśliwskich J-11.

Tym razem Wojska Lotnicze Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ChRL przerzuciły na Wysypy Paracelskie aż 16 myśliwców J-11 / Zdjęcie: MO ChRL

W ramach sporu terytorialnego o wody Morza Południowochińskiego Wojska Lotnicze Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ChRL po raz kolejny przebazowały samoloty na Wyspy Paracelskie. Tym razem trafiło tam aż 16 myśliwców Shenyang J-11 (jest to licencyjna kopia Su-27SK).

O przebazowaniu, które miało miejsce 7 kwietnia, poinformował jeden z przedstawicieli resortu obrony USA, pragnący zachować anonimowość. Jego zdaniem największe zaniepokojenie wzbudził nie fakt wysłania samolotów na wyspy, zresztą nie po raz pierwszy, ale ich liczba. W dodatku jest to sprzeczne z oświadczeniem prezydenta ChRL Xi Jinpinga, który podczas lutowej wizyty w Waszyngtonie zadeklarował, że Pekin jest przeciwny militaryzacji Morza Południowochińskiego.

Według Amerykanów wysłanie chińskich myśliwców na Wyspy Paracelskie może mieć związek z wizytą Sekretarza Obrony Asha Cartera na Filipinach, w bazach, gdzie stacjonować będą amerykańscy żołnierze. Kolejnym powodem może być też rozpoczęcie wspólnych amerykańsko-filipińskich patroli na tym akwenie (Amerykańsko-filipińskie patrole, 2016-04-14).

Wyspy Paracelskie zostały zajęte przez ChRL w 1974. Na największej z nich, Woody, znajduje się sztuczny port i port lotniczy, z drogą startową długości 2700 m, z której mogą operować samoloty myśliwskie i bombowe, a także wąskokadłubowe samoloty cywilne (Prowokacje na M. Południowochińskim, 2016-01-08). Według prasy amerykańskiej w lutym br. na wyspę przerzucono zestaw OP HQ-9 (Turcja zrezygnowała z HQ-9, 2015-11-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.