Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Seul jednak kupi F-35B?

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 27 lipca 2020

Południowokoreańskie media spekulują, że rząd w Seulu ponownie zamierza kupić 20 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35B Lightning II. Poprzednio takie informacje pojawiły się dwa lata temu. 

Seul ponownie bierze pod uwagę zakup samolotów skróconego startu i pionowego lądowania F-35B / Zdjęcie: USMC

Latem 2018 twierdzono, że dowództwo Daehanminguk Haegun (marynarki wojennej Republiki Korei) może starać się wyposażyć w F-35B swój najnowszy okręt typu Dokdo – ROKS Marado (LPH 6112). Co więcej, jesienią ub. r. pojawiły się też informacje o projekcie nowych lotniskowców, których byłyby zdolne do przenoszenia F-35B (F-35B dla Republiki Korei?, 2018-08-17).

Jednak niemal natychmiast poinformowano o odłożeniu tych planów i przyznano koncernowi Hyundai Heavy Industries kontrakt na skonstruowanie nowego wielozadaniowego okrętu desantowego, będącego wersją rozwojową typu Dokdo. Jednostka, oznaczona wstępnie jako LPX-II (wcześniej LPH-II) ma wejść do służby po 2030, a na jej pokładzie bazować ma ok. 20 F-35B i śmigłowce uderzeniowe (Projekty południowokoreańskich lotniskowców, 2019-10-12).

Dotychczas Seul zamówił 40 F-35A, z których w służbie znajduje się 13. Chęć zakupu F-35 może sugerować, że Republika Korei zamierza przeciwstawić się ekspansji ChRL na wodach otaczających Półwysep Koreański, a także nawiązać w tej kwestii bardziej ścisłą współpracę z Japonią. Niedawno rząd w Tokio podjął decyzję o nabyciu dla Kaijō Jieitai (Morskich Sił Samoobrony) 42 F-35B, które mają operować ze śmigłowcowców typu Izumo i/lub Hyūga (Japonia zatwierdziła zakup 105 F-35, 2018-12-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra