Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Japonia chce kupić jeszcze 100 F-35

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 28 listopada 2018

Według japońskich mediów rząd w Tokio zamierza zakupić jeszcze 100 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35 Lightning II. Można to uznać za reakcję na chińskie zbrojenia, a także odpowiedź na wezwania prezydenta USA Donalda Trumpa, aby Japonia kupowała więcej amerykańskiego sprzętu wojskowego.

Rząd w Tokio zamierza zakupić jeszcze 100 F-35 / Zdjęcie: Lockheed Martin

Rząd Japonii planuje zatwierdzić zakup, gdy przyjmie nowe wytyczne dotyczące obrony narodowej na posiedzeniu w połowie grudnia. Wcześnie postanowiono, że Kraj Kwitnącej Wiśni pozyska 42 F-35A w latach budżetowych 2019-2024. Zastąpią one samoloty EF/RF-4EJ.

Miejscowe media spekulują, że wśród dodatkowych 100 samolotów, które Tokio zamierza nabyć, mają znaleźć się zarówno F-35A (wersja klasycznego startu i lądowania), jak i F-35B (wersja skróconego startu i pionowego lądowania). F-35A zastąpiłyby w służbie Kōkū Jieitai (wojsk lotniczych) około połowę z 200 użytkowanych obecnie F-15J/DJ, których modernizacja nie będzie opłacalna (Nowa wersja F-22 dla Japonii?, 2018-09-18).

Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji Japonia chce zakupić 40 F-35B, które trafiłyby do wojska ok. 2026. Mają one operować nie tylko z pokładów śmigłowcowców typu Izumo, ale także z baz położonych na mniejszych wyspach (Izumo ćwiczy z CSG 5, 2018-10-11).

Wcześniej pojawiły się podobne doniesienia dotyczące możliwości nabycia F-35B przez Republikę Korei. Jeżeli zarówno Seul, jak i Tokio, zdecydowałyby się na taki ruch, byłoby to znaczne wzmocnienie floty samolotów tego typu w regionie. Od początku 2017 w Japonii stacjonuje eskadra marines wyposażona w F-35B. Rok temu Waszyngton rozważał rotacyjne rozmieszczenie F-22 i F-35 na terenie Republiki Korei, jednak dotychczas plany te nie zostały wprowadzone w życie (F-35B dla Republiki Korei?, 2018-08-17, F-22 i F-35 będą stacjonować w Republice Korei?, 2017-09-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.