Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

PAC-3 MSE nie trafił w cel

Wojska lądowe, 27 sierpnia 2020

W ostatnich dniach US Army przeprowadziła testy Integrated Battle Command System (IBCS), w ramach których symulowano ataki samolotów, pocisków balistycznych i  pocisków manewrujących. Podczas testówh ogniowych wykorzystywano także nowe pociski Patriot Advanced Capability - 3 Missile Segment Enhancement (PAC-3 MSE), wraz ze starszymi PAC-2. Próby zrealizowano w zeszłym tygodniu i miały zakończyć się pełnym sukcesem (Udany test IBCS, 2020-08-25).

Start pocisku PAC-3 MSE / Zdjęcie: Lockheed Martin

Jednak 24 sierpnia 2020 portal Inside Defense doniósł, że próba strącenia symulowanego pocisku manewrującego zakończyła się połowicznym sukcesem. System dowodzenia IBCS w oparciu o dane z zewnętrznych podsystemów radarowych wykrył i wypracował prawidłowe dane dla antyrakiet systemu Patriot. W stronę celu wystrzelono antyrakietę PAC-3 MSE w roli podstawowego efektora, a w roli ubezpieczenia przechwycenia odpalono drugi pocisk w starszej wersji Patriot Advanced Capability-2 Guided Enhanced Missile (PAC-2 GEM). Okazało się, że najnowszy PAC-3 MSE nie trafił w cel, ale dzieła zniszczenia dokonał PAC-2 GEM.

Pociski manewrujące są wyjątkowo skuteczną bronią ze względu na bardzo utrudnione wykrycie i szeroki zakres manewrowania w trakcie dolotu do celu. We wrześniu 2019 w czasie ataku na największą na świecie rafinerię ropy naftowej Abqaiq i instalacje pól naftowych Khurais w Arabii Saudyjskiej chroniące te obiekty baterie Patriot nie wykryły nawet nadlatujących na małej wysokości pocisków samosterujących i uzbrojonych bezzałogowców (Atak na największą rafinerię na świecie, 2019-09-14). W związku z tym zmodyfikowanie systemu Patriot tak, aby mógł chronić przed zagrożeniem ze strony pocisków manewrujących staje się być albo nie być dla tego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

26 sierpnia 2020 Defense News poinformował o potwierdzeniu przez płka Phila Rottenborna z US Army Program Executive Office Missiles and Space braku trafienia w cel przez najnowszą antyrakietę PAC-3 MSE.

Pociski PAC-3 MSE zostały już zamówione przez Katar, Japonię, ZEA, Rumunię i Polskę. Także Szwecja ma zamiar je zakupić. Zamówienia tylko dla Rumunii, Polski i Szwecji mogą opiewać na 576 pocisków PAC-3 MSE.

Na razie analizowane są wyniki strzelań i nie jest wiadomo, czy i jak fiasko strzelań PAC-3 MSE może wpłynąć na dalszą przyszłość Patriota.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.