Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kania SG z pomocą Litwie

Służby państwowe, Strategia i polityka, 30 lipca 2021

Śmigłowiec Straży Granicznej PZL Kania od dziś, 30 lipca 2021, rozpoczyna patrolowanie granicy litewsko-białoruskiej. Wczoraj na Litwę wyjechały również pierwsze patrole funkcjonariuszy SG. We wrześniu wyjadą kolejne, a dodatkowo SG wysyła na Litwę pojazd obserwacyjny PJN wraz z załogą. Operacją kieruje Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex, L 410 w służbie SG, 2020-11-06, Frontex wybiera morskie Herony, 2020-10-20).

/ Zdjęcie: Straż Graniczna RP

Problem na granicy litewsko-białoruskiej związany z napływem nielegalnych migrantów na Litwie nasilił się pod koniec maja. W odpowiedzi na sankcje nałożone przez UE prezydent Aleksandr Łukaszenka zapowiedział, że Białoruś nie będzie już powstrzymywać osób próbujących przedostać się na Litwę.

Według litewskiej Valstybės Sienos Apsaugos Tarnyba (VSAT, Państwowej Służby Granicznej, Przetarg na obsługę śmigłowców VSAT, 2018-11-06) w tym roku nielegalnie na Litwę z terytorium Białorusi przedostało się ok. 1800 osób, głównie obywateli Iraku, Syrii, Tadżykistanu i Rosji. Z tego powodu rząd w Wilnie podjął decyzję o budowie na granicy z Białorusią ogrodzenia z drutu kolczastego o długości 550 km – Dania i Słowenia mają dostarczać niezbędne materiały tak szybko, jak to możliwe.

W związku z sytuacją na Litwie Straż Graniczna RP zadeklarowała, że w ciągu najbliższych tygodni wyśle na Litwę 39 funkcjonariuszy i jednego pracownika wraz ze sprzętem – są to patrole oraz obsługa techniczna pojazdów i śmigłowca. Polska wysyła na Litwę także konwój z pomocą humanitarną (namioty z wyposażeniem, łóżka polowe, generatory prądu i inne).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.