Grupa Air France-KLM podpisała pierwsze długoterminowe umowy na dostawę zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF), które pokryje część zapotrzebowania na najbliższe lata. Pierwszymi partnerami Air France-KLM są: Neste – dostawca 1 mln t w okresie od 2023 do 2030 i DG Fuels, który dostarczy Grupie 600 tys. t SAF w latach 2027 - 2036. Pozwoli to przewoźnikom ograniczyć w tym czasie emisję CO2 o 4,7 mln t.
Ponadto, trwają rozmowy z innymi potencjalnymi partnerami w celu nawiązania współpracy z kolejnymi dostawcami i stopniowego tworzenia zdywersyfikowanej sieci zaopatrzenia w SAF, która pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie Air France- KLM na całym świecie. Grupa Air France-KLM zobowiązała się, że do 2030 obniży emisję CO2 na pasażera na kilometr o 30% w porównaniu poziomem emisji w 2019.
Strategia dekarbonizacji realizowana do 2030, obejmuje 10-% udział zrównoważonego paliwa lotniczego w całości wykorzystywanych paliw, modernizację floty i ekopilotaż. Podpisane umowy stanowią pierwszy krok Grupy Air France–KLM w kierunku realizacji postawionych celów. Zamówione paliwo zapewni 3% z wymaganego 10-% udziału SAF, do których zobowiązały się linie.
Zobowiązując się do długoterminowych zakupów paliwa, Air France-KLM wspiera rozwój branży produkcyjnej SAF, która na całym świecie dopiero raczkuje. W 2021 produkcja tego paliwa alternatywnego stanowiła zaledwie 0,01% całości zużywanego na świecie paliwa do silników odrzutowych. Ze względu na tak małą podaż, ceny SAF są 3 do 4 razy wyższe w porównaniu z konwencjonalną naftą. Poprzez zwiększenie skali wykorzystania i popytu na SAF, Air France-KLM chce wpływać na wzrost komercyjnej produkcji SAF i jego coraz szersze zastosowanie (H225 lata na biopaliwie, 2022-06-23,ILA 2022: Luftwaffe wdrożą biopaliwo, 2022-06-22).
– Dekarbonizacja jest największym wyzwaniem, przed jakim kiedykolwiek stanęła branża lotnicza. Air France-KLM podejmuje wszystkie możliwe działania, aby zmniejszać swój wpływ na środowisko naturalne. Są to między innymi modernizacja floty, ekopilotaż, czy zwiększanie udziału certyfikowanych zrównoważonych paliw lotniczych w całości wykorzystywanego paliwa. Kontrakty, które podpisaliśmy, odzwierciedlają nasze długoterminowe zaangażowanie w rozwój przemysłu produkującego SAF. Zwiększenie jego zdolności produkcyjnych na całym świecie przyniesie znaczące korzyści dla całej branży lotniczej. Z niecierpliwością czekamy na podjęcie współpracy z Neste i DG Fuels, z którymi nawiązaliśmy solidne partnerstwa. Mamy nadzieję, że utorują one drogę kolejnym dostawcom, aby w rezultacie stworzyć globalną sieć dostawców, zdolnych do zaspokojenia naszych potrzeb w przyszłości – powiedział Benjamin Smith, dyrektor generalny Air France-KLM.
Od ponad 15 lat Grupa Air France-KLM inwestuje w testy z zastosowaniem zrównoważonego paliwa lotniczego. W 2011 KLM przeprowadziły pierwszy na świecie komercyjny lot częściowo zasilany SAF. Natomiast Air France rozpoczęły w 2014 dwuletni projekt pod nazwą Lab Line for Future, w ramach którego zrealizował 78 lotów między Paryżem-Orly i Tuluzą oraz między Paryżem-Orly i Niceą, z częściowym zasilaniem zrównoważonym paliwem lotniczym (Z Nicei do Paryża na biopaliwie, 2021-10-08).
Grupa Air France-KLM wspiera również budowę łańcucha dostaw SAF we Francji i Holandii. W 2020 francuski towarzystwo podjęło w tym celu współpracę z przedsiębiorstwami Airbus, Safran, Suez i Total, w wyniku czego w 2021 odbył się pierwszy długodystansowy lot Air France z użyciem SAF wyprodukowanego w całości we Francji. W tym czasie KLM wykonały pierwszy na świecie lot komercyjny na paliwie syntetycznym produkowanym w Holandii (KLM inwestują w biopaliwo , 2019-05-29).