Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amerykańskie MRAP dla Iraku

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 16 grudnia 2014

USA przekażą Irakowi kilkaset wozów minoodpornych klasy MRAP. Pojazdy trafią do sojusznika na początku przyszłego roku.

Przekazywane Irakijczykom samochody patrolowe mają uzupełnić straty sił rządowych powstałe w wyniku tegorocznych ofensyw islamistów. Doświadczenia ostatnich miesięcy wskazują, że poza pomocą zbrojeniową, Bagdad może potrzebować dodatkowego wsparcia szkoleniowego / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Wozy zostaną przekazane w ramach rządowego programu Excess Defense Articles (EDA). Bagdad będzie musiał pokryć jedynie koszty ich transportu do kraju. Wysyłane do Iraku pojazdy będą pochodzić z partii 1,5 tys. od kilku lat zmagazynowanych w Kuwejcie.

Nowe wozy minoodporne mają zwiększyć szanse irackich sił rządowych w konfrontacji z bojownikami Państwa Islamskiego. Ze względu na typowo asymetryczny charakter wojny prowadzonej z islamistami, iraccy żołnierze wystawieni są na zagrożenie w postaci fugasów i min.

Obawy o zasadność amerykańskiej oferty wzbudzają doświadczenia ostatnich miesięcy. Podczas letniej ofensywy islamistów na północy Iraku siły rządowe często wykazywały się nieodpowiednim wyszkoleniem i niskim morale, tracąc w polu, często bez walki, sporą liczbę wyposażenia, w tym czołgi Abrams M1A1-SA, transportery opancerzone M113A2, czy pojazdy HMMWV i MRAP (HMMWV dla Iraku, 2014-12-12; Mosul w rękach ISIL, 2014-06-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.