Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amerykańskie MRAP dla Iraku

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 16 grudnia 2014

USA przekażą Irakowi kilkaset wozów minoodpornych klasy MRAP. Pojazdy trafią do sojusznika na początku przyszłego roku.

Przekazywane Irakijczykom samochody patrolowe mają uzupełnić straty sił rządowych powstałe w wyniku tegorocznych ofensyw islamistów. Doświadczenia ostatnich miesięcy wskazują, że poza pomocą zbrojeniową, Bagdad może potrzebować dodatkowego wsparcia szkoleniowego / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Wozy zostaną przekazane w ramach rządowego programu Excess Defense Articles (EDA). Bagdad będzie musiał pokryć jedynie koszty ich transportu do kraju. Wysyłane do Iraku pojazdy będą pochodzić z partii 1,5 tys. od kilku lat zmagazynowanych w Kuwejcie.

Nowe wozy minoodporne mają zwiększyć szanse irackich sił rządowych w konfrontacji z bojownikami Państwa Islamskiego. Ze względu na typowo asymetryczny charakter wojny prowadzonej z islamistami, iraccy żołnierze wystawieni są na zagrożenie w postaci fugasów i min.

Obawy o zasadność amerykańskiej oferty wzbudzają doświadczenia ostatnich miesięcy. Podczas letniej ofensywy islamistów na północy Iraku siły rządowe często wykazywały się nieodpowiednim wyszkoleniem i niskim morale, tracąc w polu, często bez walki, sporą liczbę wyposażenia, w tym czołgi Abrams M1A1-SA, transportery opancerzone M113A2, czy pojazdy HMMWV i MRAP (HMMWV dla Iraku, 2014-12-12; Mosul w rękach ISIL, 2014-06-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.