Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zrównoważenie brytyjskiego budżetu

Strategia i polityka, 21 lutego 2012

Według brytyjskiego ministerstwa obrony, zakończono prace nad ograniczeniem wydatków resortu w ciągu najbliższych kilku lat o 38 mld GBP, wypełniając w ten sposób cele z 2010.

Prototyp czołgu rozpoznawczego dla brytyjskich wojsk lądowych Scout SV, stworzony przez General Dynamics UK. Brytyjski resort obrony planował pierwotnie zakup od 400 do 586 takich pojazdów, dla zastąpienia wiekowych Scimitarów. Obecnie jednak ocenia się, że ze względu na cięcia budżetowe, wielkość zamówień może ulec zmniejszeniu / Zdjęcie : General Dynamics UK

Brytyjski budżet wojskowy, jeszcze przed obecnym kryzysem, borykał się z narastającym deficytem. Był on spowodowany przede wszystkim notorycznym przekraczaniem kosztów programów zbrojeniowych. Oceniano, że rozbieżność między wzrastającą wartością umów, a możliwościami finansowymi ministerstwa wynosi kilkanaście mld GBP. Kolejne raporty brytyjskich parlamentarzystów były druzgocące dla urzędników resortu, których określano jako nie panujących nad procesem pozyskiwania sprzętu (zobacz np.: Program Nimroda jest zagrożony).

Kryzys gospodarczy znacznie pogorszył sytuację. W 2010 władze Wielkiej Brytanii przyjęły program zdecydowanych cięć budżetowych, które dotknęły także sektor wojskowy. Resort obrony został zobowiązany do ograniczenia planów finansowych na kilka najbliższych lat aż o 38 mld GBP, co przełożyło się o realne zmniejszenie kolejnych budżetów o 8%. W liczbach bezwzględnych oznaczało to zmniejszenie wydatków stałych resortu (wydatki na operacje zagraniczne finansowane są z rezerwy budżetu państwa) z 36,7 do 33,5 mld GBP w 2015 (zobacz: Jeszcze o redukcjach Londynu).

Zdecydowano wówczas o podstawowych oszczędnościach: ograniczeniu zatrudnienia o 17 tys. stanowisk wojskowych i 25 tys. cywilnych oraz o zdecydowanym ograniczeniu liczby wykorzystywanego sprzętu. Redukcje doprowadziły m.in. do przyspieszeniu wycofania lotniskowców, części fregat, samolotów pokładowych Harrier czy nieodebrania samolotów morskich Nimrod (zobacz: Drastyczne redukcje Londynu, Najdroższy złom świata).

Proces opracowania szczegółów cięć - związany z trudnymi negocjacjami z dostawcami - musiał jednak zostać rozłożony na dłuższy okres czasu. W ubiegłym tygodniu brytyjski resort obrony poinformował, że przedsięwzięcie to, poza nielicznymi wyjątkami, zostało już zakończone. Rzecznik prasowy ministerstwa powiedział, że możliwym jest już planowanie nowych zakupów, w oparciu o zbalansowany budżet, po raz pierwszy od dekad.

Niestety, nie podał żadnych szczegółów. Z tego powodu nie można na razie otrzymać potwierdzonych informacji na temat przyszłości podstawowych programów zbrojeniowych, w tym np. docelowej liczby samolotów F-35 i Eurofighter, pojazdów pancernych czy okrętów bojowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.