Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Opóźnia się remont USS Abraham Lincoln

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 10 lutego 2013

Problemy w finansowaniu są powodem, dla którego opóźnieniu ulegnie program wymiany paliwa jądrowego i głębokiego remontu lotniskowca typu Nimitz, USS Abraham Lincoln (CVN 72).

Poddanie programowi RCOH lotniskowca USS Abraham Lincoln (CVN 72) następuje w chwili, gdy okręt zbliża się do połowy planowanego resursu, wynoszącego 50 lat (jednostka została przyjęta do służby 11 listopada 1989). Zaplanowane na 3-4 lata prace zakładają, poza wymianą paliwa jądrowego, naprawę uszkodzonych elementów, a także modernizację podstawowych systemów pokładowych, w tym m.in. komunikacji i bojowych. Pozwoli to dostosować CVN 72 do wymogów współczesnego pola walki, na którym operować ma co najmniej do 2039 / Zdjęcie: US Navy

Według wstępnych planów, USS Abraham Lincoln miał zostać objęty programem RCOH (Refueling and Complex Overhaul) już w przyszłym tygodniu. Miało temu towarzyszyć przetransportowanie okrętu z portu marynarki wojennej w Norfolk do doków stoczni Newport News (NNS), będącej częścią Huntington Ingalls Industries (HII).Tak się jednak nie stanie. Powodem są problemy w sfinansowaniu przedsięwzięcia, którego koszt ma przekroczyć 3 mld USD. Wynikają one z opóźnień w uchwaleniu amerykańskiego budżetu obronnego na rok fiskalny 2013 (616 mld USD Pentagonu, 2013-01-05, Przesunięcie redukcji Pentagonu, 2013-01-02) i wynikającej z nich konieczności finansowania w ostatnich miesiącach przedsięwzięć zbrojeniowych Pentagonu w oparciu o prowizorium budżetowe.

Niesie to ze sobą szereg negatywnych konsekwencji dla US Navy. Nie chodzi jedynie o wynikające z prowizorium przesunięcie w czasie ponownego włączenia USS Abraham Lincoln do działań operacyjnych. Brak ciągłości finansowania może bowiem doprowadzić także do powstania zaległości w realizacji innych działań zleconych NNS przez Pentagon. W przypadku lotniskowców typu Nimitz wymiana paliwa jądrowego i remont (połączony z modernizacją podstawowych systemów pokładowych) trwa 3-4 lata. To m.in. dlatego już kilka lat temu stocznia z Newport News otrzymała od Waszyngtonu zlecenie na przeprowadzenie prac studyjnych nad wymogami technicznymi i planowanym przebiegiem całego programu RCOH dla CVN 72. Jego wartość, przy wykorzystaniu wszystkich opcji, miała wynieść nawet 678 mln USD.

Wśród zagrożonych projektów NNS są m.in. prace związane z dezaktywacją i usunięciem elementów układu napędowego (w tym reaktora) z pierwszego atomowego lotniskowca amerykańskiej marynarki wojennej - USS Enterprise (CVN 65) – wycofanego ze służby pod koniec 2012 (USS Enterprise wycofany, 2012-12-03). Później niż pierwotnie planowano, programowi RCOH poddana zostanie też najprawdopodobniej kolejna z jednostek typu Nimitz, USS George Washington (CVN 73) (Amerykanie zrezygnują z lotniskowca?, 2011-10-07, US Navy z 11 lotniskowcami, 2012-01-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.