Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amerykański odwrót przez Pakistan

Strategia i polityka, 12 lutego 2013

Pierwsze transporty z wycofywanym z Afganistanu wyposażeniem kontyngentu USA ruszyły przez Pakistan. Jednocześnie nastąpiła zmiana na stanowisku dowódcy sił ISAF. Następcą gen. Johna Allena został gen. Joseph Dunford.

Generał Joseph F. Dunford, Jr. (pierwszy z lewej) w czasie niedzielnej ceremonii przejęcia dowództwa nad wojskami ISAF w Afganistanie. Będzie ostatnim dowódcą natowskiej misji do czasu jej zakończenia w 2014. Pomimo zaproszenia, w uroczystości nie wziął udziału prezydent Afganistanu, Hamid Karzai / Zdjęcie: ISAF

Pierwsze 50 kontenerów z wyposażeniem amerykańskich wojsk stacjonujących w Afganistanie przekroczyło przejście graniczne w Torkham w miniony weekend. Ciężarówki udały się w kierunku portu morskiego w Karaczi, na południu Pakistanu. Stamtąd zostaną odesłane drogą morską do baz wojskowych, głównie jednak – ze względu na konieczność wykonania remontów – na terenie USA. W ten sposób rozpoczęto oficjalnie proces wycofywania 68-tysięcznego amerykańskiego kontyngentu, który potrwa niemal dwa lata.

Będzie to operacja o mniejszym rozmachu niż wycofanie wojsk z Iraku, jednak zdecydowanie bardziej skomplikowana. Powodem jest ograniczona ilość i większa długość lądowych tras (głównie drogowych, istnieje jednak połączenie kolejowe na północy, przez terytorium m.in. Rosji), a także fakt, że Amerykanie nie będą mogli pozostawić na miejscu tyle sprzętu, ile przekazali Irakijczykom. Wreszcie uzbrojenie i wyposażenie wycofywane znad Tygrysu i Eufratu w połowie kierowano względnie krótką trasą do Afganistanu. Z tego drugiego kraju będzie musiało jednak trafić do odległych baz i magazynów. Przy czym USA i Afganistan leżą na przeciwległych punktach Ziemi tyle, że na tej samej północnej półkuli.

Ciężarówki z wycofywanym wyposażeniem wojsk USA przekraczają przejście graniczne z Pakistanem w Torkham / Zdjęcie: The News Tribe

Wycofanie sprzętu obejmie prawdopodobnie część wyposażenia 30-tysięcy amerykańskich żołnierzy, którzy służyli w Afganistanie jako wzmocnienie kontyngentu ISAF w latach 2009-2011. Proces jego wycofania utrudnił fakt zamknięcia granicy przez Pakistan między listopadem 2011 a lipcem 2012 (Pakistan otworzył granicę, 2012-07-04). Później wprowadzano czasowe ograniczenia ruchu ze względu na nasilające się ataki talibów i ich sprzymierzeńców (Pakistan częściowo zamknął granicę dla ISAF, 2012-08-01).

Wycofaniem żołnierzy i sprzętu będzie dowodził gen. Joseph F. Dunford, Jr., który w niedzielę zastąpił na stanowisku dowódcy ISAF gen. Johna R. Allena (obaj są oficerami Korpusu Piechoty Morskiej). Ma on pozostać w Afganistanie do końca 2014. Według obecnych planów Waszyngtonu, po tej dacie amerykańskie zaangażowanie wojskowe ograniczy się do zaledwie kilku tys. żołnierzy.

Proces zmniejszania aktywności sił międzynarodowych łączy się z przejmowaniem odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju przez afgańskie siły zbrojne i policję (Wysokie straty w Afganistanie, 2013-01-03). Według danych ISAF, służy w nich obecnie 352 tys. ludzi, co uznano za docelową wielkość. W ten sposób przyznano oficjalnie, że zrezygnowano z wcześniejszych planów osiągnięcia liczebności 400 tys. żołnierzy i policjantów, co związane jest z ograniczeniem pomocy finansowanej dla Kabulu (4,1 mld USD dla Afganistanu, 2012-03-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.