Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USS Truman przeszedł przez Kanał Sueski

Marynarka wojenna, 20 sierpnia 2013

Lotniskowiec atomowy typu Nimitz, USS Harry S. Truman (CVN 75), przeszedł przez wody Kanału Sueskiego, udając się w kierunku Zatoki Perskiej. Zastąpi on, przebywający na tym akwenie od marca, USS Nimitz (CVN 68).

Rocznie przez Kanał Sueski przechodzi 35-45 okrętów US Navy. Kierują się one do lub z obszaru odpowiedzialności 5. Floty, obejmującego wody Zatoki Perskiej, Morza Czerwonego, Morza Arabskiego i omywające wschodnie wybrzeże Afryki. Ze względu na bliskie relacje polityczno-wojskowe pomiędzy Kairem a Waszyngtonem, amerykańskie jednostki często korzystają z prawa pierwszeństwa, omijając długie kolejki okrętów i statków cywilnych czekających na przejście przez kanał / Zdjęcie: Stars and Stripes

Wydarzenie miało miejsce kilka dni temu. US Navy poinformowała o nim jednak dopiero przedwczoraj. Amerykański lotniskowiec szedł w kierunku wód Zatoki Perskiej. Ma on zastąpić przebywający na tym akwenie od marca inny lotniskowiec typu Nimitz, USS Nimitz (Pożar na USS Nimitz, 2013-06-18).

Przejście USS Harry S. Truman przez Kanał Sueski nie stanowiło większego wyzwania dla załogi okrętu. Jest on często użytkowany przez okręty wojenne US Navy, idące w kierunku obszaru odpowiedzialności 5. Floty. Tym razem jednak towarzyszyło mu napięcie związane z postępującą od kilku tygodni destabilizacją wewnętrzną Egiptu oraz nasilającymi się walkami pomiędzy siłami bezpieczeństwa państwa a islamistami (Ruszyła ofensywa na Synaju, 2013-07-29).

Według dostępnych informacji, przejściu USS Harry S. Truman przez Kanał Sueski nie towarzyszyły żadne incydenty o charakterze zbrojnym. Okręt wraz z całą załogą bezpiecznie i bez większych przeszkód wyszedł na Morze Czerwone.

Warto zaznaczyć, że w przejściu przez Kanał Sueski USS Harry S. Truman towarzyszyła cała grupa lotniskowcowa. Składała się ona z krążownika typu Ticonderoga oraz 3 niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.