Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Potwierdzenie celu nalotu w pobliżu Latakii

Lotnictwo wojskowe, 15 listopada 2013

Opublikowane przez ministerstwo obrony Izraela zdjęcie satelitarne potwierdza deklarowany cel nalotu na bazę wojskową w pobliżu syryjskiego miasta portowego Latakia, który miał miejsce pod koniec października.

Udostępnione przez Izraelczyków zdjęcie satelitarne celu niedawnego nalotu w pobliżu portowego miasta Latakia / Zdjęcie: Nosint Blogspot

Do nalotu na Latakię doszło w nocy z 30 na 31 października. Według wstępnych informacji przekazywanych początkowo przez izraelski resort obrony, celem miał być transport uzbrojenia, które miało trafić w ręce bojowników wrogiego Izraelowi Hezbollahu (Hezbollah organizacją terrorystyczną, 2013-07-23). Przedstawiana przez Izraelczyków wersja była tym bardziej prawdopodobna, że do podobnych nalotów na Syrię dochodziło już w przeszłości (Izrael zbombardował transport dla Hezbollahu, 2013-10-23).

Z czasem zaczęły pojawiać się informacje wskazujące na to, że celem nalotu miało w rzeczywistości być zniszczenie syryjskich przeciwlotniczych zestawów rakietowych S-125 Peczora-2M. Rosja miała dostarczyć Syryjczykom 12 batalionów zmodernizowanych S-125 w myśl zawartego w przeszłości porozumienia (Mniej rosyjskiej broni do Syrii, 2012-07-05).

Opublikowane niedawno zdjęcie satelitarne celu potwierdza, że Izraelczykom zależało na zniszczeniu S-125. Omawiane zestawy przeciwlotnicze miały przechodzić częściową modernizację, dzięki której mogłyby w przyszłości stanowić realne zagrożenie dla izraelskich statków powietrznych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.