Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wstrzymane dostawy S-300 dla Syrii?

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 czerwca 2012

Według rosyjskich mediów, FR wstrzymała dostawy do Syrii zestawów przeciwlotniczych S-300. Decyzja miała zapaść na wysokim szczeblu, ale nie ma jej oficjalnego potwierdzenia.

Rosja zawarła kontrakt na dostawy Syrii systemów przeciwlotniczych S-300PMU-2 kilka lat temu. Miał on zostać zrealizowany w 2012 i na początku 2013. Tymczasem, jak donoszą Wiedomosti, wysyłkę uzbrojenia przez producenta wstrzymano na polecenie odgórne. Gazeta nie precyzuje, na jakim szczeblu zapadła decyzja. Rosyjskie media spekulują, że do jej podjęcia przyczyniły się nieformalne rozmowy z Izraelem, który dostarcza Rosji zaawansowane technologicznie systemy uzbrojenia (Stratfor: Układ Rosja - Izrael?, 2012-02-29). Inną przyczyną wstrzymania dostaw mogły być zaległości płatnicze pogrążonej w wojnie domowej Syrii, objętej sankcjami gospodarczymi państw Zachodu. Nie brakuje też głosów, że nieoficjalna informacja Wiedomosti jest nieprawdziwa.

Informacja o realizacji kontraktów z Syrią i Algierią na dostawy systemów S-300PMU-2 pochodzi ze sprawozdania za 2011 OAO Niżniegorodskij maszinostroitielnyj zawod (NMZ), wchodzącego w skład koncernu PWO Ałmaz-Antiej. Według niego, zakłady realizują ponad 10 dużych umów na dostawy produktów i usług, z których największe dotyczą dostaw zestawów S-300 do Algierii za równowartość 39 mln USD i Syrii za 105 mln USD. Produkty miały trafić do odbiorców w 2012 i na początku 2013.

Kontrakt na dostawy S-300 do Algierii został zrealizowany. Dwa dywizjony trafiły bezpośrednio do tego kraju, a trzeci trafił najpierw, w grudniu 2011, na poligon. Już w styczniu 2012 został przetransportowany do Algierii.

Rosja wstrzymała dostawy S-300 do Syrii, podobnie jak wcześniej było w przypadku Iranu. W praktyce oznacza to zakończenie produkcji tego typu uzbrojenia (Koniec produkcji S-300, 2011-08-15), a dla przedsiębiorstw produkcyjnych duże straty. Rosyjscy analitycy podkreślają przy tym, że dostaw systemów przeciwlotniczych, jako typowo obronnych, nie zabraniają umowy międzynarodowe.

FR dostarczała Syrii nie tylko zestawy S-300. Z różnych źródeł wiadomo o kontraktach na dostawy systemów przeciwlotniczych średniego zasięgu Buk M-2, krótkiego zasięgu Pancyr-S (38 Pancyrów-S1 za pół miliarda dolarów, 2010-03-24, być może jeden z nich zestrzelił turecki samolot rozpoznawczy, Syryjczycy zestrzelili tureckiego Phantoma, 2012-06-23) i modernizację kompleksu S-125 do standardu Peczora-2M.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.