Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Stratfor: Układ Rosja – Izrael?

Strategia i polityka, 29 lutego 2012

Według dokumentów ośrodka Stratfor ujawnionych przez WikiLeaks, Rosja i Izrael wymieniały się kodami uzbrojenia dostarczanego odbiorcom zagranicznym, m.in. Iranowi i Gruzji.

WikiLeaks twierdzi, że wszedł w posiadanie ok. 5 mln e-maili ośrodka analitycznego Stratfor, związanego z amerykańskimi służbami specjalnymi. Dostarczyli je hakerzy grupy Anonymous. Portal ujawnia korespondencję z lat 2004-2011 sukcesywnie na swojej stronie internetowej. W jednym z już ujawnionych e-maili, z lutego 2009, ważna analityczka ośrodka, Reva Bhalla opisuje wymianę danych uzbrojenia między Rosją a Izraelem przed wybuchem konfliktu gruzińskiego (Walki rosyjsko-gruzińskie, 2008-08-08).

Według Bhalla, Rosja udostępniła wówczas kody kompleksu przeciwlotniczego Tor-M1 sprzedanego Iranowi. W zamian Izrael przekazał kody bezpilotowców Hermes 450 sprzedanych Gruzji. Rosjanie mieli dzięki temu zneutralizować przynajmniej jeden z bezpilotowców użytych w czasie konfliktu. Bhalla informacje na ten temat miała otrzymać od zaprzyjaźnionego meksykańskiego analityka wojskowego. Twierdził on, że w 2008 Gruzja prowadziła rozmowy z meksykańską kompanią Idra o zakupie bezzałogowców. Gruzini mieli poszukiwać bsl z niezależnego źródła, wiedząc że Rosjanie dysponują kodami ich systemów. Według informatora Balla, cena nie grała roli, bowiem Gruzja przewidywała szybki wybuch konfliktu. Rozmowy dotyczyły też sprzedaży dwóch używanych śmigłowców Bell i 10 tysięcy sztuk amunicji standardu NATO (chińskie kopie miały nieodpowiednie parametry).

W tym samym czasie Izrael usiłował zablokować dostawy do Iranu kompleksów przeciwlotniczych S-300 (co ostatecznie się udało w zamian za udostępnienie FR technologii budowy bsl, WikiLeaks: zerwanie kontraktu za technologie, 2010-12-01). Na wszelki wypadek zwrócił się do Turcji, która złamała kody S-300 wcześniej sprzedanych Grecji. Według Bhalla, transakcja została izraelsko-turecka zrealizowana. Później stosunki między tymi krajami uległy zaognieniu (Turcja grozi Izraelowi, 2011-09-09).

Informacje Bhalla powodują, że nowego znaczenia nabiera konflikt między Gruzją a Elbitem w sprawie zapłaty za bezzałogowce (Elbit żąda od Gruzji 100 mln USD za bsl, 2011-04-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.