Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Singapur kupuje niemieckie OP

Marynarka wojenna, 03 grudnia 2013

Marynarka wojenna Singapuru zakupiła dwa nowe konwencjonalne okręty podwodne. Za ich dostawę odpowiadać będzie niemiecka ThyssenKrupp Marine Systems.

Zdjęcie: MO Singapuru

Porozumienie zostało anonsowane przez ministerstwo obrony Singapuru wczoraj. Okręty zostaną zbudowane przez należące do ThyssenKrupp Marine Systems zakłady stoczniowe w Kilonii na północy Niemiec. Zamawiający nie podał wartości zawartego porozumienia. Jego realizacja ma nastąpić do 2020.

Nowe okręty, określone przez producenta jako typ 218SG, mają bazować na obecnych konstrukcjach ThyssenKrupp Marine Systems, najprawdopodobniej typów 212/214. Dokładny projekt jednostek zostanie jednak opracowany zgodnie z wymaganiami przyszłego użytkownika, Angkatan Laut Republik Singapura (marynarki wojennej Singapuru).

Wiadomo, że nowe singapurskie okręty będą miały napęd niezależny od powietrza, a także specjalny system walki. Za jego opracowanie odpowiadać będzie lokalna Singapore Technologies Electronics, współpracująca z Atlas Elektronik GmbH. Warto przypomnieć, że Atlas odpowiadało w przeszłości m.in. za opracowanie zintegrowanego systemu walki ISUS 90 dla portugalskich OP typu U214 (Tridente w Lizbonie, 2010-08-03).

ST Electronics to spółka-córka ST Engineering, które odpowiada za budowę 8 nowych okrętów patrolowych typu Fearless dla Angkatan Laut Republik Singapura (Nowe patrolowce dla Singapuru, 2013-01-31). Okręty zostaną wyposażone w systemy kierowania ogniem opracowane przez francuską Sagem (System kierowania ogniem dla Singapuru, 2013-05-14).

Zakup dwóch nowych OP typu 218SG to kolejna w ostatnich latach inwestycja Singapuru w rozwój potencjału floty podwodnej. W przeszłości państwo to odkupiło do Szwecji dwa OP typu Archer (ex- Västergötland), RSS Archer i RSS Swordsman (na zdjęciu) (Drugie wodowanie Swordsmana, 2010-10-22, RSS Swordsman w służbie, 2013-05-06).

Co ciekawe, za remont i częściową modernizację Archerów odpowiadała szwedzka stocznia Kockums AB (obecnie ThyssenKrupp Marine Systems AB). Wygrana Niemców w singapurskim przetargu została odebrana przez Szwedów jako potwierdzenie wcześniejszych obaw o celowe przejęcie szwedzkiego przedsiębiorstwa stoczniowego w ramach ograniczenia jego konkurencyjności względem niemieckich konstrukcji podwodnych.

Zwłaszcza, że Kockums deklarowało w przeszłości chęć walki o jedno z najbardziej prestiżowych zleceń najbliższych lat, zapowiadany przetarg na nowe OP dla Królewskiej Marynarki Wojennej Australii (RAN), mające zastąpić obecnie użytkowane okręty typu Collins (Modernizacja Collinsów, 2013-11-27, Biała księga o australijskich OP , 2013-05-06). W ostatnich miesiącach przedstawiciele ThyssenKrupp Marine Systems zapowiedzieli, że o australijskie zlecenie będą ubiegać się samodzielnie.

Okręty typu Archer oraz jednostki zamówione w Niemczech mają pozwolić na wycofanie ze służby obecnie użytkowanych OP typu Challenger, również w przeszłości odkupionych od Svenska Marinen (marynarki wojennej Szwecji). Ich głównym zadaniem będzie patrolowanie kontrolowanych przez Singapur akwenów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.