Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec prób MSMC

Wojska lądowe, Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 05 grudnia 2013

Zakończyły się próby indyjskiego 5,56-mm pistoletu maszynowego MSMC. Obecnie oczekiwane są decyzje o przyjęciu konstrukcji do uzbrojenia armii indyjskiej.

Pod koniec listopada ARDE odpowiedzialne z ramienia konsorcjum DRDO-OFB za rozwój nowego 5,56-mm pistoletu maszynowego MSMC poinformowało o zakończeniu prób polowych z wynikiem pozytywnym / Zdjęcie: ARDE

Armia indyjska sfinalizowała testy polowe 20 prototypów pistoletów maszynowych MSMC do amunicji 5,56 mm x 30 (Roczne testy MSMC, 2013-04-01). Według przedstawicieli odpowiedzialnej za jego rozwój ARDE (Armament Research and Development Establishment) będącej częścią agencji DRDO (Defence Research and Development Organisation) zakończyły się one pełnym sukcesem.

Nowy pistolet maszynowy do amunicji 5,56 mm x 30 ma zastąpić używany w Indiach od ponad 50 lat 1A1, czyli licencyjną odmianę brytyjskiego Sterlinga Mk 4 zasilanego nabojami 9 mm x 19 z magazynka umieszczanego z boku / Zdjęcie: IA

5,56-mm pistolet maszynowy występuje pod wojskowym oznaczeniem MSMC (Modern Sub-Machine Carbine) lub zakładową nazwą JVPC (Joint Venture Protective Carbine, skracaną do Milap). Jest to wspólny projekt państwowego koncernu OFB (Ordnance Factory Board) i DRDO, opracowany do nowej amunicji 5,56 mm x 30 (energia wylotowa 550 J, prędkość wylotowa 650 m/s). Ma zastąpić w indyjskim wojsku i formacjach paramilitarnych wysłużone 9-mm pistolety maszynowe 1A1 (licencyjna odmiana brytyjskiego Sterlinga Mk 4).

Porównanie wielkości karabinka maszynowego INSAS 1B1 z nowym pistoletem maszynowym MSMC / Zdjęcie: DFI

Początkowo MSMC/JVPC rozwijany był we współpracy z singapurskim ST Kinetics i jego działem STE (Singapore Technologies Engineering). Jednak po skandalu korupcyjnym, w który zaangażowane było przedsiębiorstwo z Singapuru (Kolejna czarna lista, 2012-03-06; IMI nadal na czarnej liście, 2010-07-29; Pegasus nadal zakazany, 2010-01-25), OFB i DRDO zdecydowały się kontynuować prace samodzielnie. Wynikało to też z wyższych kosztów singapurskiej konstrukcji. Według przedstawicieli Indii broń rozwijana wspólnie miała kosztować aż 100 tys. rupii (5 tys. zł), gdy oszacowano, że rodzime opracowanie będzie o połowę tańsze.

Rozwijany wspólnie przez Hindusów i ST Kinetics pistolet maszynowy ze względu na skandal korupcyjny nie trafił do armii indyjskiej. Singapurczycy ujawnili tę konstrukcję w 2010 na Eurosatory pod nazwą CPW / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Po wycofaniu się Hindusów ze współpracy, ST Kinetics ujawnił broń w 2010 w odmianie 9-mm pistoletu maszynowego nazwanego CPW (Compact Personal Weapon). Konstrukcję można też dostosować do innej amunicji, jak 4,6 mm x 30, 5,7 mm x 28 czy właśnie indyjskiej 5,56 mm x 30.

Amogh jest 5,56-mm pistoletem maszynowym działającym na zasadzie wykorzystania energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór w lufie. Ryglowanie zamka następuje przez jego obrót. Długość lufy o chromowanym przewodzie 330 mm, długość całkowita 575/800 mm, masa 2,95 kg / Zdjecie: DFI

Nie jest to jedyna konstrukcja do amunicji 5,56 mm x 30 wprowadzona do indyjskich sił zbrojnych. W lutym 2013 przedstawiciele OFB pochwalili się zakupem przez marynarkę wojenną Indii kilku tysięcy pistoletów maszynowych Amogh. Broń miała też trafić do formacji paramilitarnych. Jest to zmniejszona odmiana karabinka INSAS, z identycznie rozmieszczonymi manipulatorami. Amogh zasilany jest z 30-nabojowych polimerowych, przezroczystych magazynków o masie 80 g.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.