Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

70 śmigłowców dla WP

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 26 września 2012

Premier zapowiedział dziś, że MON kupi 70 śmigłowców, zamiast planowanych 26. Dokończy projekt okrętu Gawron, wyremontuje jedną fregatę i rozpocznie program budowy okrętów podwodnych i przeciwminowych.

Premier na ćwiczeniach Anakonda 12 w Drawsku Pomorskim zapowiedział kilka wielkich programów wojskowych, w tym zakup 70 nowych śmigłowców. Zdaniem Donalda Tuska wszystkie programy mają być realizowane w kraju z udziałem polskich podmiotów / Zdjęcie: KPRM

Donald Tusk odwiedził dziś poligon w Drawsku, który jest jednym z miejsc gdzie trwają największe ćwiczenia wojskowe Anakonda 12 (Anakonda 12, 2012-09-17). Podczas konferencji prasowej prezes Rady Ministrów oświadczył – Jesteśmy zdecydowani, aby program śmigłowcowy przyspieszyć i zwiększyć tak, aby od razu zdecydować o zakupie 70 śmigłowców dla polskiej armii. Premier dodał – Zależy nam bardzo na tempie. Te siedemdziesiąt śmigłowców to jest wielki program, jeśli chodzi o zaangażowanie finansowe, a pierwszych dostaw spodziewamy się już w 2014.

Liczba ta jest dużym zaskoczeniem, bowiem pod koniec marca Inspektorat Uzbrojenia ogłosił zamiar zakupu 26 śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii (Ruszył zakup śmigłowców dla MON, 2012-03-29). Jest to bardzo poważna deklaracja rządu związana z planem modernizacji technicznej Sił Zbrojnych. Tym bardziej, że prezydent skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o finasowaniu SZ RP, który zakłada budowę polskiego systemu obrony przeciwrakietowej (Program obrony powietrznej w Sejmie, 2012-09-24) o wartości szacowanej na kilkanaście mld zł. Koszt zakupu 70 śmigłowców szacowany jest na około 8 mld złotych.

Nie znany jest również podział wiropłatów dla poszczególnych rodzajów wojsk. W sierpniu 2011 dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniew Głowienka na konferencji Modernizacja Wojsk 2018 powiedział, że program operacyjny Śmigłowce wielozadaniowe - transportowe dla Wojsk Lądowych będzie dwuetapowy. Według ówczesnych planów pierwszy etap do 2018 zakładał pozyskanie dla armii 16 wielozadaniowych śmigłowców transportowych wraz z pakietem szkoleniowym, logistycznym i wsparcia eksploatacji, zapasem części zamiennych i środków bojowych, jak też wdrożeniem pierwszej partii do eksploatacji. Drugi etap, planowany na lata od 2019 do 2030 obejmował pozyskanie kolejnych partii śmigłowców, aby ich łączna liczba osiągnęła 90 sztuk.

Wczoraj rząd określił szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji Sił Zbrojnych na lata 2013-2018. Kończą się prace nad kolejnym programem, rozwoju SZ RP na 2013-2022 i prawdopodobnie z nim wiąże się podana przez premiera liczba wiropłatów.

Szef rządu zapowiedział również dokończenie programu Gawron (Marynarka Wojenna RP bez Gawrona, 2012-02-24; BME 2012: MW czeka na decyzje, 2012-06-28) - Zdecydowaliśmy się na utrzymanie i modyfikację projektu związanego z korwetą. Będzie okręt patrolowy – dokończymy jego budowę. Donald Tusk zapowiedział także remont jednej z dwóch amerykańskich fregat typu Oliver Hazard Perry OORP Pułaski i Kościuszko używanych przez Marynarkę Wojenną, choć w listopadzie 2011 takie plany stanowczo odrzucał minister obrony Tomasz Siemoniak (Bez remontu pływającego złomu, 2011-11-23). Prawdopodobnie remontowany będzie ORP Kościuszko.

Premier zapowiedział też, że uruchomiony zostanie również program pozyskania okrętów podwodnych i przeciwminowych. Donald Tusk poinformował, że projekty te wymagają konsolidacji dwóch stoczni: Marynarki Wojennej i Nauty.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.