Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

70 śmigłowców dla WP

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 26 września 2012

Premier zapowiedział dziś, że MON kupi 70 śmigłowców, zamiast planowanych 26. Dokończy projekt okrętu Gawron, wyremontuje jedną fregatę i rozpocznie program budowy okrętów podwodnych i przeciwminowych.

Premier na ćwiczeniach Anakonda 12 w Drawsku Pomorskim zapowiedział kilka wielkich programów wojskowych, w tym zakup 70 nowych śmigłowców. Zdaniem Donalda Tuska wszystkie programy mają być realizowane w kraju z udziałem polskich podmiotów / Zdjęcie: KPRM

Donald Tusk odwiedził dziś poligon w Drawsku, który jest jednym z miejsc gdzie trwają największe ćwiczenia wojskowe Anakonda 12 (Anakonda 12, 2012-09-17). Podczas konferencji prasowej prezes Rady Ministrów oświadczył – Jesteśmy zdecydowani, aby program śmigłowcowy przyspieszyć i zwiększyć tak, aby od razu zdecydować o zakupie 70 śmigłowców dla polskiej armii. Premier dodał – Zależy nam bardzo na tempie. Te siedemdziesiąt śmigłowców to jest wielki program, jeśli chodzi o zaangażowanie finansowe, a pierwszych dostaw spodziewamy się już w 2014.

Liczba ta jest dużym zaskoczeniem, bowiem pod koniec marca Inspektorat Uzbrojenia ogłosił zamiar zakupu 26 śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii (Ruszył zakup śmigłowców dla MON, 2012-03-29). Jest to bardzo poważna deklaracja rządu związana z planem modernizacji technicznej Sił Zbrojnych. Tym bardziej, że prezydent skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o finasowaniu SZ RP, który zakłada budowę polskiego systemu obrony przeciwrakietowej (Program obrony powietrznej w Sejmie, 2012-09-24) o wartości szacowanej na kilkanaście mld zł. Koszt zakupu 70 śmigłowców szacowany jest na około 8 mld złotych.

Nie znany jest również podział wiropłatów dla poszczególnych rodzajów wojsk. W sierpniu 2011 dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniew Głowienka na konferencji Modernizacja Wojsk 2018 powiedział, że program operacyjny Śmigłowce wielozadaniowe - transportowe dla Wojsk Lądowych będzie dwuetapowy. Według ówczesnych planów pierwszy etap do 2018 zakładał pozyskanie dla armii 16 wielozadaniowych śmigłowców transportowych wraz z pakietem szkoleniowym, logistycznym i wsparcia eksploatacji, zapasem części zamiennych i środków bojowych, jak też wdrożeniem pierwszej partii do eksploatacji. Drugi etap, planowany na lata od 2019 do 2030 obejmował pozyskanie kolejnych partii śmigłowców, aby ich łączna liczba osiągnęła 90 sztuk.

Wczoraj rząd określił szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji Sił Zbrojnych na lata 2013-2018. Kończą się prace nad kolejnym programem, rozwoju SZ RP na 2013-2022 i prawdopodobnie z nim wiąże się podana przez premiera liczba wiropłatów.

Szef rządu zapowiedział również dokończenie programu Gawron (Marynarka Wojenna RP bez Gawrona, 2012-02-24; BME 2012: MW czeka na decyzje, 2012-06-28) - Zdecydowaliśmy się na utrzymanie i modyfikację projektu związanego z korwetą. Będzie okręt patrolowy – dokończymy jego budowę. Donald Tusk zapowiedział także remont jednej z dwóch amerykańskich fregat typu Oliver Hazard Perry OORP Pułaski i Kościuszko używanych przez Marynarkę Wojenną, choć w listopadzie 2011 takie plany stanowczo odrzucał minister obrony Tomasz Siemoniak (Bez remontu pływającego złomu, 2011-11-23). Prawdopodobnie remontowany będzie ORP Kościuszko.

Premier zapowiedział też, że uruchomiony zostanie również program pozyskania okrętów podwodnych i przeciwminowych. Donald Tusk poinformował, że projekty te wymagają konsolidacji dwóch stoczni: Marynarki Wojennej i Nauty.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.