Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Prawie miliard odszkodowania za Typhoony

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 25 lutego 2014

Według niemieckich mediów, Airbus domaga się 800-900 mln Euro odszkodowania za rezygnację z zakupu przez Berlin ostatniej transzy myśliwców wielozadaniowych Typhoon.

Europejski koncern Airbus Group domaga się odszkodowania za rezygnację z zakupu przez rząd Niemiec ostatniej transzy myśliwców wielozadaniowych Typhoon. O sprawie informuje dziennik Handelsblatt, Powołuje się przy tym na niejawne źródła w kręgach przemysłowych. Informacja nie została oficjalnie potwierdzona.

Berlin ogłosił niedawno, że nie zamówi 37 samolotów tego typu, które miały stanowić transzę 3B. O decyzji poinformował Bundestag wiceminister obrony Stephane Beemelmans. Jej powodem są cięcia budżetowe.

Szacuje się, że samoloty mogły kosztować co najmniej 3,5 mld Euro.

Pierwotnie Ministerstwo Obrony RFN zamówiło 180 myśliwców wielozadaniowych Typhoon. Do tej pory niemieckie wojska lotnicze odebrały 107 z nich (Eurofighter z Taurusami, 2014-01-16, 400. Eurofighter, 2013-12-05). Potwierdzone zamówienia obejmują jeszcze 36 Typhoonów. Ich produkcją zajmuje się konsorcjum Eurofighter, w którym Airbus Group ma prawie połowę udziałów. Pozostałymi udziałowcami są BAE Systems i Finmeccanica.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.