Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

TAURUS dla Korei Południowej

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 20 czerwca 2013

Według doniesień medialnych, koreańska agencja ds. zamówień wojskowych (DAPA) miała zatwierdzić plan zakupu bojowych pocisków samosterujących TAURUS KEPD 350.

Sam zakup KEPD 350 nie będzie oznaczał szybkiego ich wprowadzenia do służby. Niezbędna będzie jeszcze ich integracja z konstrukcją i układami prowadzenia ognia południowokoreańskich F-15K. Do tej pory produkowane przez TAURUS Systems GmbH (joint venture SAAB Dynamics i MBDA) zostały przystosowane do przenoszenia przez niemieckie Tornado i hiszpańskie F/A-18 (na zdjęciu). Na różnych etapach pozostaje obecnie integracja z samolotami wielozadaniowymi Eurofighter i JAS 39 Gripen / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Decyzja w sprawie zakupu KEPD 350 została ogłoszona wczoraj. DAPA zamierza nabyć 170 pocisków samosterujących za kwotę ponad 300 mln USD. Po ich wprowadzeniu do służby, mają one być przenoszone przez myśliwce F-15K. Pozwoli to na podniesienie ich potencjału bojowego wojsk lotniczych, zwłaszcza wobec napiętych relacji Seulu z władzami Korei Północnej.

Co ciekawe, wybór KEPD 350 jest rozwiązaniem zastępczym. W pierwszej kolejności Seul zamierzał dozbroić swoje myśliwce w amerykańskie AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile). Na ich zakup wymaganej zgody nie wyraziły jednak władze USA.

Oficjalnie powodem decyzji Waszyngtonu były problemy techniczne z przystosowaniem produkowanych przez Lockheed Martin pocisków do przenoszenia przez południowokoreańskie F-15K. Konkretnie chodziło o kłopoty z podwieszeniem JASSM do podskrzydłowych pylonów myśliwców, wynikające z konstrukcji statecznika poziomego AGM-158 (JASSM nie dla F-15K?, 2012-11-05).

W ocenie ekspertów głównym powodem, dla którego władze USA nie wyraziły zgody na sprzedaż JASSM do Korei Południowej były względy polityczne. Doposażenie F-15K w AGM-158 mogłoby bowiem doprowadzić do wzrostu napiec pomiędzy Seulem i Pjongjangiem. Scenariusz taki byłby z kolei wysoce niepożądany, zwłaszcza mając na uwadze wyraźne zaostrzenie kursu politycznego północnokoreańskich władze w ostatnich miesiącach. Częściowo były one skutkiem przeprowadzonych wcześniej prób rakiet balistycznych dalekiego zasięgu (Unha-3 na stanowisku startowym, 2012-12-03, Północnokoreański satelita na orbicie, 2012-12-13).

Niewykluczone też, że temat zakupu amerykańskich JASSM stał się zakładnikiem południowokoreańskiego przetargu na nowe samoloty wielozadaniowe. Poza europejskim Eurofighterem, za faworytów konkursu uważane są również Boeing F-15SE i Lockheed Martin F-35A (Szczegóły ofert dla Korei Pd., 2013-04-05, Kolejne szczegóły ofert dla Korei Pd., 2013-05-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.